Kultúrne programy v rámci dlhodobého projektu Senior Friendly už tradične spĺňajú dve vlastnosti – spájajú niekoľko generácií a prezentujú rôzne žánre. Tak to bolo aj v tomto roku a program Senior Friendly 2024 sa opäť už tradične, po deviaty raz, odohral v krásnych priestoroch Zichyho paláca v Bratislave.
Začínali tí najmladší, súrodenci a dvojičky Katka a Janko Všetečkovci, žiaci piatej triedy Základnej školy v Nitrianskych Hrnčiarovciach, dedinky z druhej strany Zobora. Boli druhí najmladší v histórií programov Senior Friendly po drobotine z detského folklórneho súboru Dolina. Katka a Janko sú nádejní huslisti, na radu nášho popredného husľového virtuóza a pedagóga profesora Michalicu navštevujú Základnú umeleckú školu Rosinského v triede profesorky Šelmeciovej – žiačky profesora Michalicu, u ktorého absolvujú raz do mesiaca konzultácie. Že už nie sú žiadni začiatočníci potvrdil aj repertoár, keď výborne zvládli také náročné skladby ako Montiho čardáš či Uhorské tance Johannesa Brahmsa a vyslúžili si oprávnené uznanie a potlesk.
Barytonista Martin Morháč už školské lavice opustil, ale patrí k najmladším hosťujúcim sólistom na doskách Opery SND aj Štátnej opery v Banskej Bystrici. Na Vysokej škole múzických umení v Bratislave študoval spev u profesorky Dagmar Podkamenskej – Bezačínskej. Už roku 2019 účinkoval vo svetovej premiére opery Margita a Besná skladateľa Ľuboša Bernátha. V roku 2021 sa stal členom Operného štúdia SND a počas dvoch sezón účinkoval vo viacerých inscenáciách a stvárnil titulnú postavu Eugena Onegina v projekte operného štúdia Lyrické scény Eugena Onegina. Získal popredné umiestnenia v medzinárodných súťažiach, prebojoval sa do semifinále medzi najlepších 50 spevákov z celého sveta na významnej medzinárodnej speváckej súťaži v Lotyšsku.
Spolu s klaviristkou Monikou Mockovčákovou, profesorkou na Konzervatóriu a VŠMU v Bratislave, predviedol svoj zvučný barytón aj kvalitnú hlasovú techniku v jednej z árií Richarda Wagnera aj dvoch obľúbených piesňach, ktoré zložili Mikuláš Schneider Trnavský a Gejza Dusík. Potlesk bol opäť plne zaslúžený.
Záver vždy patrí staršej generácie a vystupovali aj viacerí osemdesiatnici, predvlani napríklad Peter Lipa. Teraz toľkoto rokov nepatrilo interpretke, ale hudbe, ktorú prináša a ktorá zostáva stále príťažlivá – swingu. Tú s nadšením šíri La Jana – Jana Dekánková, popredná slovenská speváčka a inštrumentalistka a kľúčová postava zoskupenia SWINGMÁNIA. Spieva od malička, začínal vo folklórnom súbore, svoje spevácke vzdelanie ukončila operným recitálom, ale napokon sa rozhodla pre jazz, účinkuje v niekoľkých kapelách a zoskupeniach, jedným z nich je SWINGMÁNIA. Nestarnúca klasika tohto žánru rozohriala obecenstvo, ktoré sa pridávalo do taktu ešte pred záverečným potleskom…
Prepájanie generácií je vlastné viacerým aktivitám OZ Bagar, o ktorých budeme písať podrobnejšie v ďalších článkoch.
/Red, jp/
Realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky