Občianske združenie Bagar sa dlhodobo venuje nielen seniorom, ale aj národnostným menšinám, na prvom mieste moravskej.. Najstaršou aktivitou v tomto smere je cyklický projekt Moravania bez hraníc, ktorý ukazuje, ako blízko má k sebe moravský folklór a ľudové umenie slovenských pohraničných oblastí, ako je Záhorie či región okolo Trenčína aj širšieho Považia.
Ale dôvodov, prečo je nám Morava blízka, je ešte viac. Andrej Bagar, po ktorom je združenie pomenované, má aj moravské korene, Bagarovci prišli zo severomoravskej obce Jezernice v polovici 19. storočia do Trenčianskych Teplíc. Jozef Nemeček, starý otec zakladateľa občianskeho združenia, pochádzal zasa zo známych vinárskych Mařatíc, dnes časti Uherského Hradišťa. Bolo to neskôr, v roku 1919 a ako Sokol a legionár patril k dobrovoľníkom, ktorí východné Slovensko ubránili pred vpádom maďarských boľševikov. Aj na to odkazuje projekt a tak aj tento rok pokračuje a zakrátko prichádza prvý z programov Moravania bez hraníc 2024.
V Trenčianskych Tepliciach to bude už vo štvrtok 7. novembra. V kúpeľnom meste sa tieto programy už niekoľko rokov opierajú o dva piliera. Jedným je občianske združenie Morava Krásna Zem z obce Plevník – Drieňové, ktorá leží neďaleko Považskej Bystrice. Toto zoskupenie je už dlhšie najaktívnejším subjektom u nás, ktorý sa venuje kultúre moravskej národnostnej menšiny. Má hneď niekoľko súborov vrátane detí a mládeže, teraz Trenčianske Teplice privítajú hudobnú skupinu Notečka.
Druhým pilierom je miestne občianske združenie Generácie a jej folklórny súbor Machnáč a heligonkár Jožko Halák so spevákom Milanom Oravcom. Repertoár je zameraný najmä na piesne a tance okolitého regiónu, napríklad takých svojim ľudovým umením preslávených obcí ako neďaleké Omšenie či Kubra, dnes súčasť Trenčína. V ich prejave je nemálo blízkeho susednej Morave. A speváci z Machnáča radi zanôtia aj obľúbené moravské…
Čo čaká v hlavnom meste
Druhý program nasleduje 21. novembra v Bratislave. V hlavnom meste vystúpi detský folklórny súbor Dolina, ktorý už viac než tridsať rokov vedie Naďa Čermáková, ktorá nielen tancovala v Lúčnici, ale aj viedla Tanečnice z Lúčnice seniorky. Naďa nezaprie svoje korene zo súboru Trenčan a tak zákonite Dolina má viacero tancov a spevov práve zo spomínaného regiónu Trenčína a Považia. Samozrejme opäť nemôže chýbať najvýznamnejší reprezentant moravskej ľudovej kultúry u nás, OZ Morava Krásna Zem a jeho hudobná skupina Notečka, ktorá stála na samom začiatku jeho aktivít.
Pozoruhodných 102 rokov sa šíreniu kultúry a tradícií Slovácka, významnej oblasti Moravy, ktorá leží na jej juhovýchode s tradičným centrom Uherské Hradiště, venuje Slovácký krúžek a Skaličané v Bratislave. Príležitosť zoznámiť sa s viac než storočným, ale stále mladým Slováckym krúžkom aj Skaličanmi dostane široká verejnosť v programe Slovácko na Slovensku, ktorý pripravilo OZ Bagar v Bratislave na 14. november, tiež s podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Predstaví sa jeho hudobná, spevácka aj tanečná zložka v početnom zložení. Zo Skalice príde mužská spevácka skupina Urban a doplní ich mužská spevácka skupina Rodokmeň. Slovácký krúžek v Bratislave významne obohacuje možnosť spoznávať tradičnú kultúru tejto časti Moravy a je veľmi prínosné, že sa rozvinula pravidelná spolupráca s OZ Bagar.
JP
Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostný menšín