Martina Ťapáka väčšina pozná ako úspešného filmového režiséra, staršia generácia však dobre vie, že bol tiež herec, tanečník a choreograf. Zanechal nám mimoriadne obľúbené diela ako Sváko Ragan, Rysavá jalovica, Pacho, hybský zbojník či Kubo. Pripomeňme si, že Martin Ťapák sa narodil 13. októbra 1926 v obci Liesek v goralskom kraji na severe Slovenska.
Martin Ťapák sa ako devätnásťročný mládenec, ktorý prišiel z rodnej Oravy, stal členom činohry Slovenského národného divadla. Po štúdiu na bratislavskom konzervatóriu a neskôr choreografie na vysokej škole sa stal hercom a asistentom réžie činohry SND. Neskôr bol choreografom a režisérom SĽUK-u, Laterny magiky v Prahe a od roku 1961 režisérom Slovenského filmu v Bratislave.
Jedinečný Pacho, hybský zbojník
Natočil viac ako 80 filmov, z ktorých sa mnohé doteraz hrávajú. Veď k vianočným sviatkom nerozlučne patria Sváko Ragan, Rysavá jalovica, Pacho, hybský zbojník či Kubo. Isteže v Kubovi aj Pachovi má veľký podiel na úspechu skvelý Jozef Kroner, v Pachovi nezabudnuteľné dialógy najmä vďaka Lasicovi a Satinskému, ktorých počas totality nemohli ani uviesť v titulkoch – režijný rukopis Martina Ťapáka však bol mimoriadne dôležitý.
V centre pozornosti Martina Ťapáka stáli ľudové tradície. Nezmazateľne zapísal rodnú Oravu do slovenskej kinematografie. Oravské scenérie a zákutia, ktoré zachytil vo svojom režisérskom diele, už neexistujú. No v jeho filmoch zostane Orava taká, akú ju poznal, síce boľavá, ale rýdza a plná dobrých ľudí. Kto by si nepamätal temperamentné scény z Pacha hybského zbojníka, Sváka Ragana, Rysavej jalovice, či Stratenej doliny?
Režíroval aj mnohé rozprávky, ako Popolvár najväčší na svete či Plavčík a Vratko. Menej sa vie, že sa podieľal dokonca na indiánkach nemeckého štúdia DEFA. V jeho stopách kráča syn Marek Ťapák, herec, tanečník, režisér, ktorý skvelým spôsobom vzdal hold slovenskému ľudovému tancu vo filme Tanec medzi črepinami.
Herec, scenárista, tanečník, choreograf, divadelný a filmový režisér Martin Ťapák zomrel vo veku 88 rokov 1. februára 2015.
Zdroj a foto: Wikipédia, TV Markíza, Denník N, mojakultura.sk, ČSFD