Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Piatok  22. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Európsky deň ochrany údajov aj pod názvom Privacy Day

Vydané dňa 27. 01. 2015 (1872 x prečítané), Kampane

Európsky deň ochrany údajov

Brusel / SR (TASR) - Deň otvorených dverí organizuje Úrad na ochranu osobných údajov Slovenskej republiky 28. januára vo svojich priestoroch. Pracovníci Úradu pozývajú záujemcov a sú pripravení odpovedať na otázky týkajúce sa ochrany osobných údajov. Úrad o tom informuje na svojej webovej stránke. Podujatie sa uskutoční v súvislosti s Európskym dňom ochrany údajov, ktorý dáva občanom EÚ príležitosť, aby sa informovali o všetkom, čo sa týka ochrany údajov a o svojich právach v tejto problematike.

Európsky deň ochrany údajov zorganizovala Rada Európy (RE) prvýkrát v roku 2007. Právo na ochranu osobných údajov predstavuje jednu z podmienok na plné uplatňovanie ďalších základných práv, akým je napríklad právo na slobodu vyjadrovania či právo na slobodu svedomia. Preto RE v roku 2007 pripravila Európsky deň ochrany údajov. Odvtedy sa Európsky deň ochrany údajov pripomína na celom svete, v niektorých európskych krajinách pod názvom Privacy Day. V digitálnom veku má zhromažďovanie a uchovávanie osobných údajov zásadný význam. Údaje používajú všetky podniky – od poisťovní a bánk až po sociálne médiá a internetové vyhľadávače. V globalizovanom svete sa prenos údajov do tretích krajín stal dôležitým faktorom každodenného života. V online prostredí neexistujú hranice a „cloud computing“znamená, že údaje môžu byť zasielané z Berlína na spracovanie do Bostonu a uložené môžu byť v Bangalore. 74 % Európanov si myslí, že poskytovanie osobných údajov sa stáva čoraz bežnejšou súčasťou moderného života, no zároveň až 72 % používateľov internetu sa obáva, že o sebe poskytujú až príliš veľa osobných údajov. Majú pocit, že nad týmito údajmi nemajú úplnú kontrolu. Znižovanie dôvery vo vzťahu k online službám a nástrojom spomaľuje rast digitálneho hospodárstva a jednotného európskeho digitálneho trhu.
Dohovor Rady Európy o ochrane jednotlivcov pri automatizovanom spracúvaní osobných údajov, známy aj pod názvom Dohovor 108, sa považuje za základný kameň vzťahujúci sa na súkromný život a ochranu osobných údajov v Európe. Podpísaný bol 28. januára 1981 v Štrasburgu. Problematika ochrany osobných údajov má byť stredobodom záujmu každého jednotlivca - na pracovisku, v styku s úradmi, v zdravotníctve, pri cestovaní i pri surfovaní na internete. EK predstavila 4. novembra 2010 v Bruseli novú stratégiu ochrany osobných údajov. Smernica EÚ v danej oblasti revidovaná v roku 2011 mala podľa toho plánu ovplyvniť činnosť spoločností Facebook, Google a ďalších internetových firiem. V princípe podľa plánu išlo o to, aby používatelia internetu v EÚ mali väčšiu kontrolu nad tým, ako sa ich súkromné údaje zhromažďujú a používajú v sociálnych sieťach vrátane možnosti jednoducho a úplne zmazať fotografie či iné informácie.
Otázky súvisiace s ochranou údajov, aj v cezhraničnom rozmere, sú neustále aktuálne v dennom živote človeka - pracovnom, na úradoch, keď si kupuje tovar alebo službu, keď cestuje, alebo keď na internete otvára jednu stránku za druhou. Je však preukázané, že obyvatelia EÚ sú málo oboznámení s otázkou ochrany údajov a nepoznajú svoje práva. Preto sa počas 28. januára v celej EÚ majú organizovať podujatia, na ktorých by organizátori podnietili verejnosť, aby sa viac zaujímala o danú problematiku. Ľudia by sa mali informovať o dobrých praktikách, súvisiacich s ochranou údajov, aby vedeli v plnej miere a účinne využívať svoje práva. Európsky deň ochrany osobných údajov by preto mal byť osobitnou príležitosťou pre každého občana EÚ, aby sa viac zaujímal o ešte stále neznámu stránku každodennosti - ochrany údajov. Cieľom Európskeho dňa ochrany osobných údajov je poskytnúť obyvateľom EÚ príležitosť, aby pochopili, aký typ údajov, ktoré sa zbierajú a spracúvajú, sa ich týka, prečo sa to robí a aké sú ich práva v otázke spracovania údajov. Zároveň by ľudia mali vedieť, aké riziká vyplývajú z nezákonného či prípadne nekalého použitia ich osobných údajov.
Ďalším z cieľov, na ktorý RE kladie dôraz, je informovať a vzdelávať verejnosť o jej právach. Súčasne je 28. január možnosťou pre profesionálov pracujúcich v tejto oblasti, aby sa stretli s ľuďmi a vysvetľovali im, na čo si dávať pozor, prípadne ako sa v určitých situáciách zachovať. Tohto dňa sa môže na báze dobrovoľnosti zúčastniť každý členský štát EÚ, národný alebo medzinárodný orgán.

Na Slovensku sa problematika ochrany osobných údajov upravuje zákonom. Dozor nad ochranou osobných údajov na Slovensku vykonáva v zmysle zákona Úrad na ochranu osobných údajov SR so sídlom v Bratislave. Právo na ochranu osobných údajov je zakotvené aj v Ústave Slovenskej republiky. Podľa nej má každý občan právo na ochranu pred neoprávneným zhromažďovaním, zverejňovaním alebo iným zneužívaním údajov o svojej osobe.
Info: www.coe.int, www.europeanprivacyday.org, www.cpdpconferences.org, www.dataprotection.gov.sk, www.slpk.sk/dokumenty/ustava.pdf

Celá správa | Počet komentárov: 14 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: TASR, senior.sk

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::