Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Sobota  16. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Ceny humanistom roka 2012 – V. ročník osláv Dňa Humanistov

Vydané dňa 02. 07. 2012 (2194 x prečítané), Predstavujeme

Ceny humanistov 2012 Pod záštitou primátora Hlavného mesta SR Milana Ftáčnika zorganizovala Spoločnosť Prometheus – združenie svetských humanistov v sobotu 16. júna 2012 vo Faustovej sieni Apponyiho paláca Múzea mesta Bratislavy slávnostné odovzdávanie výročných cien humanistov. Zástupcov humanistov z rôznych koncov Slovenska privítal podpredseda SP Marián Baťala, člen Predsedníctva ÚR SP Igor Šabek predstavil ocenených. Od vedenia Spoločnosti Prometheus si laureáti prevzali pamätné plakety a kytice kvetov. Pekným darčekom pre všetkých prítomných bolo určite i vystúpenie banskobystrického husľovo-gitarového dua Andrej Baran a Jozef Vohár, ktorí zahrali krásne melódie N. Paganiniho, J. Iberta a A. Piazzolu.

Ocenení humanisti

Cenu Humanistka roka za svoju činnosť nielen v predchádzajúcom roku, ale aj za ďalšie aktivity dostala PhDr. Zuzana Kusá, PhD. (nar. 1957), ktorá od roku 1982 pracuje v Sociologickom ústave SAV. Postupne sa posunula k výskumu problémov chudoby, sociálnej politiky a sociálnej súdržnosti.

Humanistka roka Zuzana Kusá

K tejto výskumnej orientácii prispela aj jej práca v skupine nezávislých expertov pre sociálnu inklúziu Európskej komisie, ktorej členkou je od roku 2004. V tom istom roku sa začala angažovať za vznik Slovenskej siete proti chudobe a od roku 2009 je predsedníčkou tejto organizácie a členkou výkonného výboru Európskej siete proti chudobe. V rámci Slovenskej siete proti chudobe organizuje verejné diskusie a pripomienkovanie sociálnej legislatívy (napr. v roku 2011 ôsmich strategických dokumentov a legislatívnych návrhov ) a verejné vypočutia o chudobe v NR SR (v roku 2010 a 2012). Zasadzuje sa za ľudsko-právne princípy tvorby a výkonu (sociálnej) politiky a zvýšenie účasti verejnosti a osobitne znevýhodnených skupín na príprave a posudzovaní legislatívy, ktorá ovplyvňuje ich život. Dôraz na ľudsko-právne hľadiská a na participačný prístup kladie aj vo svojich verejných vystúpeniach, vyjadreniach pre médiá a v publicistike.

Ocenenie Veľvyslanec humanizmu

Ocenenie Veľvyslanec humanizmu bolo udelené prof. JUDr. PhDr. Ladislavovi Hubenákovi, DrSc. (nar. 1928). Prof. Hubenák patrí nielen medzi zakladajúcich členov Spoločnosti Prometheus a dlhé roky pracoval vo vedení tohto občianskeho združenia. Je známou osobnosťou humanistického hnutia i vedeckého a verejného života na Slovensku.
Rodák od Levíc získal v r. 1952 titul JUDr., v r. 1960 PhDr. Otázkam práva, filozofie, ako aj otázkam rasistických zákonov za Slovenského štátu sa venoval vlastne celý život. Z funkcie riaditeľa Ústredného štátneho archívu prešiel na Univerzitu Komenského. Väčšinu svojho života bol vysokoškolským učiteľom a vedeckým pracovníkom, ktorý sa venoval dejinám práva a štátu. Napísal vyše 200 vedeckých článkov a štúdií, 30 kníh. Poznajú ho študenti práva nielen z Bratislavy, ale aj z iných miest Slovenska či Českej republiky.

Po slávnostnej časti pokračovala humanistická sobota krátkou prednáškou vysokoškolského učiteľa Eduarda Chmelára na tému Poznanie oslobodzuje, v ktorej zdôraznil potrebu väčšej aktivizácie svetských humanistov.
V diskusii k nej okrem iného odznelo, že v médiách sa často nesprávne hovorí o zmluve s Vatikánom či „rušení cirkevných sviatkov“, hoci sú to nesprávne výrazy. Lebo faktom je, že SR v r. 2000 podpísala zmluvu so Svätou stolicou a obsahuje takmer samé povinnosti pre SR. Takisto nemožno hovoriť o rušení nejakých cirkevných sviatkov. Reč je o tom, či niektorý z nich bude alebo nebude stále aj voľným dňom. A o tom nemá rozhodovať Svätá stolica, ale SR. Ak sa vážne berie text čl. 1 Ústavy SR, kde je napísané, že SR sa neviaže na nijakú ideológiu ani náboženstvo.
Ako povedal I. Šabek, jar, leto, jeseň, zima, to je stály, večný kolobeh. Takže opäť nastane čas, ktorý bude znamenať nový zrod, nový život. Preto sa treba tešiť zo stretnutia a slávnostných chvíľ, tešiť sa, že sa zástupcovia slovenských svetských humanistov opäť stretnú v čase letného slnovratu, kedy sa celosvetovo oslavuje ako Deň humanistov. Tým, ktorí sa zúčastnili tohtoročnej akcie poďakoval a poprial všetko najlepšie predseda SP Roman Hradecký.

Spoločnosť Prometheus
Na záver podujatia mali prítomní možnosť porozprávať sa, prebrať najpálčivejšie problémy týkajúce sa občanov bez náboženského vyznania, vymeniť si skúsenosti zo svojej činnosti i kúpiť si literatúru na danú tému. V prípade knihy Nekorunovaný kráľ Európy F. M. Voltaire venovanej velikánovi francúzskeho a európskeho osvietenstva, humanistovi, historikovi, filozofovi, spisovateľovi, popularizátorovi pokrokových prírodovedeckých poznatkov a bojovníkovi za ľudské práva s podpisom autora, profesora Ladislava Hubenáka.
Aj toto podujatie – či už hovoríme o vyznamenaných alebo o účastníkoch, potvrdzuje: Aktívni ľudia seniorského veku celý život sú pre užšie i širšie okolie prínosom. Svojimi vedomosťami, činmi, odovzdávaním skúseností ďalším generáciám.
Miloslava Necpalová

Viac:
Spoločnosť Prometheus Zošity humanistov

Novinárka Ľudmila Rešovská, Humanistka roka 2011, hovorí o svojich skúsenostiach s písaním o cirkevnej problematike, demokracii i novinároch.

Krátky video zostrih z oceňovania humanistov pri príležitosti Medzinárodného dňa humanistov 2011. V poradí už štvrtý ročník sa uskutočnil 18. 6. 2011.

Celá správa | Počet komentárov: 8 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: Spoločnosť Prometheus, Miloslava Necpalová

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::