Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Pondelok  18. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Kontrola tabakizmu dnes a zajtra

Vydané dňa 17. 10. 2011 (2943 x prečítané), Kampane

Kontrola tabakizmu

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označuje závislosť na tabaku za globálnu pandémiu, čo potvrdzuje fakt, že asi 1,3 miliardy ľudí na svete fajčí alebo inak používa tabakové výrobky. I keď v niektorých priemyselne vyspelých krajinách sveta je badať určitý pokles tejto závislosti, v rozvojových krajinách sa naopak zaznamenáva stúpajúci nárast. Podľa štatistík je u mužov vyspelých krajín asi 30 percent fajčiarov, v rozvojových krajinách je ich asi 60 percent, možno i viacej, čo sa nedá presne zistiť.
V Číne fajčia dve tretiny mužov, čo sa prejavuje aj v číslach úmrtnosti. Už pred niekoľkými rokmi významný epidemiológ Richard Peto upozornil, že podľa trendov sa dá očakávať, že v roku 2020 bude vo svete v dôsledku chorôb spôsobených tabakom 9 miliónov úmrtí a v roku 2050 až 12 miliónov.

Čo je veľmi znepokojujúce, je badateľný nárast fajčiacich žien a dievčat a posun fajčiarov do mladších vekových skupín, až do detských rokov. Tento fakt je veľmi alarmujúci a preto sa stále viac a viac požaduje, aby sa vybudoval urgentne systém výchovy o zdravotných rizikách, o ktorých možno mnohí ľudia ani nevedia. Cigareta obsahuje okolo 4000 škodlivých chemikálií. Niektoré pôsobia škodlivo ihneď, zatiaľ čo iné sú len začiatkom série zmien, ktoré sa prejavia až v neskoršom veku.

Krátkodobé riziká

Kašeľ a respiračné problémy, prechladnutia a zápaly hrdla, závislosť na nikotíne a problém skončiť s fajčením, znížená telesná výkonnosť v dôsledku zvýšených hladín oxidu uhoľnatého v krvi, zmeny v cievach, poškodenie cílií vystielajúcich dýchacie cesty, ktoré napomáhajú odstraňovaniu škodlivín z pľúc, problémy v tehotenstve, riziko nižšej váhy novorodenca, riziko potratov, poškodzovanie detí materským mliekom fajčiacej ženy, podvýživa, pomalšie vyvíjanie dýchacích orgánov a pod.

Dlhodobé riziká

Predpokladá sa, že fajčiar skracuje každou cigaretou svoj život o päť a pol minúty. V priebehu života sa môžu objaviť následky dlhodobých rizík: pľúcna rakovina, srdcovo-cievne choroby, emfyzém, chronické bronchitídy, iné druhy rakoviny (krčka maternice, pažeráka, pankreasu, močového mechúra, horných dýchacích ciest), gangréna v dôsledku poškodenia ciev horných a dolných končatín, čo je nutné riešiť niekedy amputáciou. Keď hovoríme o rizikách, ktorým sú vystavené ženy fajčiarky, máme pred sebou opäť znepokojujúce údaje, ktoré hovoria, že úmrtie u žien spôsobené fajčením stúplo z 20 na 25 percent.

Kontrola tabakizmu

Je však potešiteľné, že v niektorých krajinách, napr. USA, Kanade, Austrálii mnohé zavedené opatrenia pre kontrolu tabakizmu odradilo veľa mladých ľudí, aby začali fajčiť alebo aby s ním prestali. Je pozoruhodné, že účinná výchova u mladistvých v týchto krajinách mala pozitívny dopad. Tento fakt mal však za následok, že tabakový priemysel v dôsledku očakávaných strát na zisku, sa zameral veľmi cielene na ženskú populáciu a veľmi rafinovanou marketingovou stratégiou chce túto situáciu zmeniť. Typickým prístupom je zdôrazňovanie feminizmu, samostatnosti, nezávislosti, kontrola hmotnosti, čo sa prejavilo najmä v niektorých krajinách Európy, kde počet fajčiarok narástol v nižších vekových skupinách, u 15-16 ročných dievčat.

Údaje, ktoré sledujú percento detí v ešte nižších vekových skupinách, ktoré sú vystavené tabakovému dymu, či už experimentovaním s fajčením, ale najmä dymu z druhej ruky, či už v domácnosti alebo v inom prostredí, sú skutočne alarmujúce. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie až 700 miliónov detí na svete je takto postihnutých, či už zo strany rodičov alebo z iných zdrojov. Podľa niektorých údajov Slovensko nie je výnimkou, dokonca sa hovorí, že takto postihnutých detí fajčením z druhej ruky môže byť až 70 percent.

V boji proti tabakizmu sa mnohé vlády vo svete tvária nezaujato, ani nie sú ochotné antitabakový program podporiť. Je však veľa argumentov, nad ktorými by mali uvažovať a jedným z nich je predovšetkým zdravie detí a zdravie budúcich generácií. Politici by mali vedieť, že ľudia, o ktorých sa majú starať, trpia a zomierajú na choroby, ktorým sa dá predísť. Je veľmi potrebné predkladať im štatistiky o situácii v danom štáte a porovnávať ich so svetovými štatistikami, čo by malo byť dostatočným argumentom pre zachovanie zdravia budúcich generácií.

Ďalším dôležitým krokom je mobilizovať verejnú mienku. Mnohé aktivity, ktoré vyšli priamo od občanov a od informovaných odborníkov, napomáhajú k zavedeniu nových opatrení, ako sú napr.: zvyšovanie daní z tabakových výrobkov, zákaz reklamy, zákaz predaja maloletým, varovné posolstvá na baleniach, zákaz importu, zákon o ochrane nefajčiarov a samozrejme cielené zdravotné edukačné programy.
Vlády by nemali ignorovať fakt, že tabakový priemysel sa obohacuje značne z peňazí, ktoré práve sociálne najslabšia časť populácie vydáva sa tabakové výrobky.
Kampane proti tabakizmu môžu byť jednou z účinných foriem a treba ich neustále udržovať. I keď sa nedajú očakávať od nich zázraky, predsa vyvolajú rozmýšľanie a následné konanie, čo dnes dokazuje aj skutočnosť, že v civilizovaných krajinách sveta sa fajčiari dostali na pokraj spoločnosti.

Kontrola tabakizmu

Liga proti rakovine, ktorá sa ihneď po založení pridala k programu Európa proti rakovine, dôsledne dodržovala dohodu o organizovaní preventívnych kampaní v rámci projektu Európsky týždeň proti rakovine, ktorý bol každý druhý rok venovaný posolstvu zameranému proti fajčeniu.

Na základe ohlasov vyplývajúcich z celoštátne organizovaných kampaní sme presvedčení, že ich pokračovanie v spolupráci so širokou podporou médií, bude úspešnou cestou k mobilizovaniu spoločnosti, aby sa nad týmto závažným problémom zamýšľala a konala.

Celá správa | Počet komentárov: 20 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: www.lpr.sk

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::