Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Nedeľa  19. mája   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
http://www.seniorklub.sk – seniori diskutujú online
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada seniorů České republiky
Web stránka poľských seniorov
S důchodci - informační portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* 10 tipov pre seniorov, ako prežiť leto bez ujmy

Vydané dňa 11. 07. 2011 (2553 x prečítané), Životospráva

Leto

V posledných rokoch predstavuje pre seniorov horúce leto veľký nápor na organizmus. Aj tento rok nás čaká leto s extrémne vysokými teplotami, ktoré môžu vyvolať závažné zdravotné problémy. Dôležité je osvojiť si návyky, ktoré hlavne seniorom umožnia užiť si leto naplno a pritom sa nevystaviť riziku. Chce to len trochu disciplíny, plánovania a technickej zručnosti. Ponúkame Vám 10 rád ako prežiť leto bez ujmy.

„Je dôležité, aby sa seniori naučili negatívnym vplyvom extrémnych horúčav tak predchádzať, ako ich aj efektívne riešiť. Dlhé roky práce na geriatrii len potvrdili, že pokiaľ seniori dodržiavajú základné pravidlá, horúce leto dokážu prežiť bez väčších problémov a zároveň nemusia obmedzovať svoj aktívny život,“ hovorí Edita Haluzová, zdravotná sestra.
Ponúka 10 tipov, ktoré leto pre seniorov určite skvalitnia.

10 tipov na horúce leto

1. Dodržujte pitný režim

Leto

V lete je pre organizmus nesmierne dôležité zabezpečiť dostatok tekutín. Najvhodnejšia je čistá voda, nesladené čaje a prírodné šťavy. Nápoje by nemali byť príliš vychladené. Starší ľudia zabúdajú piť, uistite sa preto, že vaši blízki majú poruke vždy fľašu s nápojom. Na konzumáciu alkoholu zabudnite.
Náš tip: zabezpečte si malý termoruksak, v ktorom bude vždy pripravená fľaša vody. Z domu odchádzajte vždy s ním.

2. Vyberte si vhodné oblečenie

Leto

Výber oblečenia je veľmi dôležitý, pretože nesprávny materiál zabraňuje odparovaniu potu. Odev by mal byť ľahký, jednovrstvový a z prírodných materiálov. Najvhodnejšie sú svetlé farby. Topánky by mali byť pohodlné a otvorené, vyrobené z kvalitných materiálov.
Náš tip: kúpte si slamený klobúk. Ochráni Vás pred priamym slnkom, je vzdušný a navyše je toto leto v móde.

3. Ostaňte v kontakte

Leto

Horúčavy v kombinácii s dehydratáciou môžu spôsobovať bolesti hlavy, dezorientáciu, nevoľnosť, mdloby. Je preto dôležité, aby ste boli vždy v kontakte so svojimi blízkymi. V prípade potreby by ste mali byť pripravený privolať si pomoc. Preto je potrebné mať so sebou mobilný telefón s uloženými číslami, na ktoré môžete v prípade núdze zavolať.
Náš tip: Zabezpečte si mobilný telefón vhodný pre seniorov. Emporia TAKLpremium. S týmto telefónom odpadá nutnosť zdĺhavého hľadania v menu vďaka možnosti prístupu k jednotlivým funkciám pomocou postranných tlačidiel. Mohutné klávesy a veľký, dobre podsvietený displej tiež pomáhajú rozoznávať písmená a číslice. Prístroj umožňuje hlasnejšie vyzváňanie než u bežných mobilných telefónov a nespôsobuje problémy ani ľuďom s načúvacím prístrojom. Telefón sa dodáva s elegantným puzdrom a v jeho výbave nechýbajú ani ďalšie užitočné funkcie ako budík a praktická baterka.

4. Konzumujte zdravé jedlá, ktoré sa ľahko trávia

Leto

Ťažké a mastné jedlá sa v horúčavách neodporúča konzumovať. Takéto potraviny zaťažujú žalúdok a oberajú vás o energiu. Telo by malo prijímať potraviny, ktoré sa dajú ľahko stráviť. Najvhodnejšie sú zeleninové šaláty, polievky, ryby, či čerstvá zelenina. Z mäsa je najvhodnejšia hydina.
Náš tip: ak sa rozhodnete pre cestoviny či šaláty a máte chuť na dressing, vyberte si ten, ktorý je bez majonézy a pripravte ho tesne pred servírovaním. Najvhodnejší je olivový olej alebo zálievky.

5. Doprajte si poobedňajšiu siestu

Leto

Oddych je pre telo veľmi dôležitý. Preto si po obede doprajte krátku siestu. Organizmus sa zregeneruje a naberie novú energiu. Zároveň sa vyhnete najsilnejšiemu slnečnému žiareniu, ktoré je práve v obedňajšom čase.
Náš tip: Doprajte si len ľahký obed a dostatočné množstvo tekutín. Izbu, v ktorej budete oddychovať, dobre vyvetrajte.

6. Nastavte si správnu teplotu v byte

Leto

Ideálne je zadovážiť si klimatizáciu. Aj s ňou je však dôležité zaobchádzať opatrne. Teplota by mala byť nastavená tak, aby rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou bol cca 5 stupňov. Ak by bol váš byt príliš prechladený, prechod do exteriéru by vám mohol spôsobiť teplotný šok. Cez deň zaťahujte žalúzie, zabránite tak priamemu prenikaniu slnečných lúčov.
Náš tip: Pokiaľ klimatizáciu nemáte, môžete využiť ventilátor. Nasmerovaný by mal byť tak, aby nedochádzalo k priamemu ochladzovaniu povrchu tela.

7. Chráňte sa krémom s UV faktorom

Leto

Používajte opaľovací krém s vysokým UV faktorom. Prípravky na opaľovanie naneste približne 30 minút pred opaľovaním, aby sa znížilo riziko spálenia pokožky na minimum. Žiarenie UVB spôsobuje spálenie pokožky, kým žiarenie UVA preniká do kože hlbšie a má vplyv na starnutie pokožky. UV žiarenie môže spôsobiť vážne poškodenie DNA kožných buniek. Medzi početnosťou rakoviny kože a rozsahom poškodenia DNA je priama úmernosť. Riziko vzniku rakoviny kože závisí aj od celkového počtu a závažnosti spálení pokožky, ktoré človek utrpel počas života.
Náš tip: nezabúdajte si dostatočne natrieť uši, okolie očí a nos, pretože tieto oblasti sú vystavené slnku najviac. Často ľudia zabúdajú aj na krk, čelo a priehlavky, ďalej na miesta v tesnej blízkosti odevu, napríklad pod ramienkami plaviek. Najcitlivejšie sú pery, pretože majú najnižšiu schopnosť vytvárať si vlastnú ochranu. Používajte preto krém alebo lesk na pery s veľmi vysokým ochranným faktorom.

8. Netrávte celý deň na priamom slnku

Leto

Na priamom slnku sa zvyšuje riziko prehriatia organizmu, ako aj kolaps. Ak plánujete stráviť deň vonku, uistite sa, že budete mať so sebou slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Pomôcť vám môže aj vhodné oblečenie, ktoré je vzdušné a zakryje väčšinu tela. Striedajte pobyt na priamom slnku s pobytom v tieni. Ak sa vám začne točiť hlava, sadnite si do tieňa a doplňte tekutiny. Na zadnú časť krku si prikladajte vreckovku namočenú v chladnej vode.
Náš tip: Všetky dôležité aktivity si naplánujte do 11-tej hodiny. Vtedy je teplota najnižšia a telo ešte nie je unavené. Splniť vaše povinnosti bude rýchlejšie a menej namáhavé.

9. Vyskúšajte vlažnú sprchu

Leto

Ak vám je príliš teplo a necítite sa dobre, vyskúšajte vlažnú sprchu. Začínajte s teplejšou vodou a postupne prechádzajte ku vlažnej. Rovnako tak začínajte od chodidiel a postupujte smerom hore. Vlažná sprcha vás príjemne osvieži a zbaví vás potu.
Náš tip: nikdy si nedávajte ľadovú sprchu. Spôsobilo by vám to teplotný šok. Odborníci rovnako varujú aj pre skokom do studenej vody. Ak ste pri vodnej ploche, vchádzajte do nej postupne a ochladzujte sa.

10. Nalaďte sa na leto

Leto

Obklopte sa letnými vecami – fotky z dovolenky, či obrázky obľúbených destinácií. Veľa vetrajte, aby ste mali v byte čerstvý vzduch. Ráno si doprajte nenáročné cviky, aby ste sa prebudili a naštartovali svoje telo. Obklopte sa kvetmi a príjemnými farbami.
Náš tip: doprajte si osviežujúci nápoj z čerstvého ovocia a rannú prechádzku na čerstvom vzduchu.

O spoločnosti Emporia Telecom

Rakúska spoločnosť Emporia Telecom už od roku 1991 vyvíja telefóny, u ktorých kladie najväčší dôraz na jednoduchosť ovládania. Práve jednoduchosť v kombinácii s dôkladne prepracovanou ergonómiou a špeciálnymi funkciami ponúka najmä staršej generácii možnosť bez problémov využívať mobilný telefón. Do výskumu investuje spoločnosť Emporia Telecom veľké úsilie, o ktorom vypovedá i skutočnosť, že každý tretí zamestnanec je práve z oddelenia vývoja a výskumu. Výsledkom je široké portfólio produktov, ktoré napomáhajú komunikovať ľuďom, pre ktorých je ovládanie dnešných telefónov príliš zložité.
Celá správa | Počet komentárov: 2 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::