Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Utorok  21. mája   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
http://www.seniorklub.sk – seniori diskutujú online
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada seniorů České republiky
Web stránka poľských seniorov
S důchodci - informační portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Na dovolenke... očakávaj aj nečakané (preukaz EPZP?)

Vydané dňa 30. 06. 2011 (2755 x prečítané), Zdravie

Preukaz zdravotného poistenia

Cestujete na dovolenku s európskym preukazom zdravotného poistenia (EPZP)? Plánujete cestovať po EÚ alebo na Island, do Lichtenštajnska, Nórska či Švajčiarska? Ak áno, nezabudnite si svoj európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Tento preukaz Vám pomôže ušetriť čas, problémy a peniaze, ak počas Vášho pobytu v zahraničí ochoriete alebo sa zraníte.

Podľa čísel, ktoré dnes zverejnila Európska komisia, je v obehu takmer 185 miliónov týchto preukazov. Uveďme niektoré fakty a čísla o európskom preukaze zdravotného poistenia.

Čo je európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) a čo sa stane, ak sa mi stane nehoda alebo ochoriem počas môjho pobytu v inej krajine EÚ?

Preukaz zdravotného poistenia

Európsky preukaz zdravotného poistenia uľahčuje ľuďom poisteným v jednom z 27 štátov EÚ alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či vo Švajčiarsku prístup k zdravotnej starostlivosti počas ich dočasných pobytov v jednej z týchto krajín. Preukaz zaručí, že títo občania budú mať rovnaký prístup k službám verejného zdravotníctva (t.j. lekárom, lekárňam alebo nemocniciam) ako ľudia poistení v tej istej krajine. Ak musia byť ošetrení v krajine, v ktorej sa za poskytovanie zdravotnej starostlivosti platí, bude im uhradená suma preplatená na mieste alebo po ich návrate domov. Zámerom je, aby sa ľuďom poskytla taká starostlivosť, ktorá im umožní pokračovať v ich pobyte v zahraničí.

Bez predchádzajúceho povolenia sa európsky preukaz zdravotného poistenia nevzťahuje na výdavky spojené s plánovaným ošetrením. Môžem požiadať o európsky preukaz zdravotného poistenia?

Právo získať tento preukaz má každý, kto je poistený alebo na koho sa vzťahuje štátny systém sociálneho zabezpečenia v jednej z krajín Európskej únie alebo na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku či vo Švajčiarsku. Každý jeden člen rodiny cestujúcej spolu by mal mať svoj vlastný preukaz.

Ako požiadať o európsky preukaz zdravotného poistenia?

Preukaz zdravotného poistenia

Každá krajina je zodpovedná za výrobu a distribúciu preukazu na svojom vlastnom území. Na účely získania preukazu je preto nutné kontaktovať miestny zdravotnícky orgán. Vo väčšine krajín je možné požiadať o tento preukaz niekoľkými spôsobmi: osobne, e-mailom, písomne, faxom, telefonicky alebo on-line. V niektorých krajinách (SE, NO) možno požiadať o tento preukaz dokonca zaslaním krátkej textovej správy (SMS)! V Rakúsku, Českej republike, Taliansku, vo Švajčiarsku a od roku 2010 v Holandsku sa tieto preukazy vydávajú všetkým poisteným ľuďom automaticky.
Niektoré webové stránky sú známe tým, že ponúkajú európske preukazy zdravotného poistenia výmenou za peniaze. Vezmite, prosím, na vedomie, že tento preukaz získate od Vášho miestneho zdravotníckeho orgánu bezplatne.

Ako požiadať o preukaz vo Vašej krajine zistíte na adrese:
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=563&langId=sk

Ako dlho trvá, kým dostanem európskym preukaz zdravotného poistenia?

Čas nutný na získanie preukazu sa v jednotlivých krajinách líši. V niektorých krajinách sa preukaz vydáva okamžite (HU, PL, EL, CY, LV, BE, NL), v iných to trvá niekoľko pracovných dní (EE, SE, RO, FI, UK, PT, DK, NO, IS, CH, IE, MT, AT, FR, SI, ES). V niekoľkých málo krajinách (IT, SK a LI) vydanie preukazu trvá priemerne trinásť až pätnásť dní. A v niektorých krajinách (BG, LU) to môže trvať až štyri týždne.

Čo sa stane, keď si preukaz zabudnem alebo ho nedostanem včas?

Ak je to nutné, aj tak budete ošetrení tak, aby ste mohli pokračovať v dovolenke bez toho, aby ste sa museli kvôli ošetreniu vrátiť domov. Ale preukaz Vám zjednoduší prístup k bezplatnej zdravotnej starostlivosti na mieste, ak takáto možnosť v danej krajine existuje, alebo Vám umožní, aby Vám bola uhradená suma, ktorú ste si museli zaplatiť vopred. Ak preukaz nie je k dispozícii včas, môžete požiadať Váš miestny zdravotnícky orgán o dočasné náhradné osvedčenie. Ak sa nachádzate v zahraničí, môžete požiadať, aby Vám bolo dočasné náhradné osvedčenie zaslané faxom.
Ďalšie informácie o európskom preukaze zdravotného poistenia sú k dispozícii na tejto adrese: http://ehic.europa.eu

Ako dlho je preukaz platný?

Obdobie platnosti tohto preukazu sa jednotlivých krajinách podstatne líši. V niektorých krajinách sa tento preukaz vydáva iba na niekoľko mesiacov (v Poľsku a v Rumunsku). V niektorých krajinách sa tento preukaz vydáva na niekoľko rokov. Napríklad v Grécku, vo Francúzsku a v Slovinsku sa vydáva v priemere na jeden rok, vo Fínsku, Španielsku a na Islande sa vydáva na dva roky, Vo Švédsku, v Lichtenštajnsku, Portugalsku, Lotyšsku, Nórsku, vo Švajčiarsku, v Litve a na Malte na tri roky. Existujú aj také krajiny, ako napríklad Česká republika a Rakúsko, kde sa tieto preukazy vydávajú až na desať rokov v závislosti od kategórie poistenca.

Koľko ľudí vlastní európsky preukaz zdravotného poistenia? Uveďme niekoľko nových čísel od orgánov členských štátov

Podľa najnovších čísel poskytnutých členskými štátmi a publikovaných dnes Európskou komisiou v súčasnosti vlastní tento preukaz (alebo náhradné osvedčenie) viac ako 188 miliónov ľudí v Európe. To je viac ako 37 % celkovej populácie EÚ a zhruba rovnaký počet ako v minulom roku.

Majú Európania dostatočné znalosti o EPZP?

Preukaz zdravotného poistenia

Prieskum Eurobarometer 2010 ukázal, že ľudia nie vždy vedia o existencii preukazu EPZP, dokonca aj keď ho vlastnia. 26 % respondentov odpovedalo, že majú EPZP, v porovnaní s 37 % populácie, ktorí preukaz skutočne vlastnia. Toto mohlo byť ovplyvnené faktom, že v Rakúsku, Českej republike, Taliansku a vo Švajčiarsku sa preukaz EPZP vydáva automaticky všetkým poisteným. Skutočnosť, že niekto žil, pracoval alebo študoval v zahraničí, má určitý vplyv na pravdepodobnosť, že preukaz vlastní.
Na otázku, prečo EPZP nevlastnia, 68 % z celkového počtu opýtaných, ktorí preukaz nevlastnia, odpovedalo, že o ňom nikdy nepočuli a nič o ňom nevedia. Ďalší najčastejšie udávaný dôvod bol, že ľudia majú osobitné cestovné poistenie a EPZP preto nepotrebujú (11 %). Päť percent opýtaných uviedlo, že sa tým nechceli obťažovať, a rovnaké percento necítilo potrebu EPZP vlastniť, pretože im zdravotné náklady môžu byť uhradené aj bez neho.
Dve tretiny z celkového počtu ľudí, ktorí ho vlastnia, si ho berú so sebou aj pri cestovaní po Európe. Najčastejší dôvod, prečo ho so sebou nemajú, je že si ho zabudli doma (28 % z celkového počtu ľudí, ktorí si ho so sebou nevzali).

Celá správa | Počet komentárov: 14 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok | Zdroj: www.ehic.europa.eu

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::