
Združenie kresťanských seniorov (ZKS) usporiada v nedeľu 21. 9. 2008 v Bratislave Deň dialógu kultúr národov strednej Európy za účasti občanov ČR, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a SR. Od 9 hod. sa uskutoční Púť národov strednej Európy v Marianke Od 13,30 hod. bude na....
...Hlavnom námestí v Bratislave Stretnutie národov strednej Európy, kde po príhovoroch vystúpia folklórne súbory z ČR, Maďarska, Rakúska a SR.
Podujatie pripravilo Združenie kresťanských seniorov Slovenska v spolupráci s organizáciami Europäische Senioren Union, Sdružení křesťanských seniorů České republiky, Szovetség Nyugdíjas Tagozata – Budapest pod záštitou primátora Bratislavy A ndreja Ďurkovského.
Všetci Vás pozývajú na slávnosť
KRESŤANSKÉ ĽUDOVÉ TRADÍCIE – ZJEDNOCUJÚCI PRVOK NÁRODOV EURÓPY
za účasti občanov Českej republiky, Chorvátska, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Slovenska
Program:
Púť národov v Marianke pri Bratislave
9.00: Krížová cesta zúčastnených národov
10.30: Svätá omša, celebruje Mons. Jan Formanek, vikár, spieva Zbor Jána Pavla II. z Vajnor
Bratislava, Hlavné námestie
13,30: Vystúpenie folklórneho súboru z Čajkova
14,00: STRETNUTIE ZÚČASTNENÝCH NÁRODNÝCH ORGANIZÁCIÍ
Slávnostné príhovory:
Jozef Mikloško, predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska
Peter Šťastný, europoslanec, vedúci delegácie SR EPP - ED
Marilies Fleming, viceprezidentka Európskej únie seniorov
Slávnostné prejavy:
Bernhardt Worms, prezident Európskej únie seniorov
Ján Figeľ, eurokomisár pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru, šport a mládež
Kultúrny program:
14.40: Folklórny súbor ZOBOR, Nitra: Tance a spevy na svadbách
15.30 – 17.00: Vystúpenia ľudových súborov z Maďarska, Rakúska, Českej republiky a súboru Červené jabĺčko z Rovinky
17.00 – 18.00: Ľudová veselica, hrá Svätojurská dychovka a Mestská kapela Hainburg / Wolfsthal
ZKS pripravilo tiež zaujímavú prednášku prof. Augustína M. Husku: Úlohy cirkví z hľadiska evolučnej antropológie, ktorá sa uskutoční v utorok 23. septembra 2008 o 17,00 hod. v Evanjelizačnom centre QUO VADIS v Bratislave.
Tézy prednášky
Cirkevné spoločenstvá dosahujú v civilizačnom vývoji najvyššiu dlhovekosť, čo je predmetom výskumu evolučnej antropológie (EA). Hoci aj EA, ako súbor vied o človeku, je polarizovaná svetonázorovými postojmi svojich nositeľov a člení sa na teistickú a ateistickú orientáciu, predsa ako celok oceňuje inštitucionálnu dlhovekosť kresťanstva, v ktorej sa prejavuje schopnosť cirkví podrobovať sa zdokonaľovanej revitalizácii. Kresťanstvo vzniklo na vrchole krízy antického sveta. Jeho helénska a rímska podoba dosiahla vrchol vedeckého, kultúrneho a umeleckého snaženia, ale uviazla v protirečeniach otrokárskej svojvôle mocných, čo viedlo k rozpadu mravných hodnôt. Znalec histórie jezuita Pinard dela Boullaye ukázal, ako sa podarilo rannému kresťanstvu ustrážiť pravovernosť. Kresťanské cirkvi nahradili bezbrehý polyteizmus monoteizmom a zušľachtili obraz žiarlivého a neľútostivého Jahve do podoby láskyplnej Trojjedinosti. Až do 16. stor. uchovali praktizujúcu jednotu cirkví cez princíp rímskeho primátu, kontinuálne odovzdávanie apoštolstva pomazávaním a ustrážili praktizovanie Kristových zásad cez mníšske sľuby čistoty, chudoby a služby.
Cirkev sa charakterizuje ako mystické telo Kristovo, putujúci ľud Boží. EA túto charakteristiku rozširuje: cirkvi sú zariadenia na generovanie ľudských čností, strážcovia identity jednotou kléru a laikov a útočiskami pri prenasledovaní.
V logike EA by si cirkvi mali stanoviť tieto ciele:
- nanovo interpretovať hľadačstvo zmyslu bytia,
- nájsť spôsob prekonávania konzumného hedonizmu (superkonzumu),
- dialóg brať ako komplexnú ekuménu (v cirkví, medzi cirkvami, veriacimi a neveriacimi).
Veľký horlivec zbližovania východného a západného kresťanstva V. S. Solovjov pripomenul aktuálnosť výroku kyjevského patriarchu Filoreta v 19. stor., ktorý upozornil, že „svetonázorové a medzicirkevné rozdielnosti nesiahajú až do neba“. Máme aj čerstvé podnety, ktoré predložil v spoločnom posolstve pápež Benedikt XVI. a teológ Hans Kung, aby sa začal globálny dialóg o svetovom étose. Postnovovek stavia ľudstvu nové výzvy a našou povinnosťou je hľadať na ne odozvy v duchu našich tradícií.
Jozef Mikloško, 02 44 97 06 89, mikloskojozef@zoznam.sk, www.jozefmiklosko.sk.