
Asi viacerí si povzdychli, mať tak zdravé a ľahké nohy? Nohy každého druhého človeka totiž trpia chronickým žilovým ochorením, ktoré patrí k najčastejším chronickým ochoreniam v civilizovaných krajinách. Žiaľ, na Slovensku sa z 50 percent postihnutých viac ako dve tretiny pacientov neliečia. Pritom stačí málo - vyžiadať si odborné ...
... vyšetrenie u praktického alebo odborného lekára a následne absolvovať vhodnú liečbu.
Čím skôr sa ochorenie žíl správne diagnostikuje, tým skôr možno zabezpečiť pacientom lepšiu prognózu a celkovo zlepšiť kvalitu ich života. Samozrejme, pri dlhodobej aktívnej spolupráci pacienta. V súčasnosti sa už chronické žilové ochorenie nepokladá len za „bežné“ ochorenie postihujúce prevažne staršiu generáciu. Alarmujúce je, že ním trpí významná časť populácie.
Vznik ochorenia
Chronické žilové ochorenie vzniká najčastejšie následkom poruchy cirkulácie krvi v cievnom systéme. Krv sa pôsobením tlaku a spätného toku v nohách hromadí, čo môže spôsobovať zápalové procesy vedúce až k patologickým zmenám. Na problém upozorní opuch končatiny, ktorý sa zvýrazňuje počas dňa a v stoji, naopak v horizontálnej polohe a v noci ustupuje. Najčastejšie býva lokalizovaný len v okolí členka, pri postupe ochorenia, najmä ak sa včas nelieči, môže opuchnúť postupne celé predkolenie až sa objavia na koži predkolenia trofické zmeny (v dôsledku poruchy výživy kože), a to najmä nepravidelne ohraničené ložiská fialovohnedých pigmentácií, ochlpenie redne a neskôr vymizne, koža sa stenčuje, je napätá a lesklá a veľmi málo odolná proti chemickej či fyzikálnej traumatizácii. Najťažšou trofickou poruchou je vred predkolenia.
Ochorenie žilového systému najčastejšie signalizujú kŕčové žily - varixy. Okrem opuchu sú prítomné metličkovité, retikulárne alebo kmeňové kŕčové žily, neskôr badať aj rôzne trofické zmeny kože. Nie je to len estetický problém, ale predovšetkým závažný zdravotný, ktorý netreba podceňovať. Bolesti výrazne obmedzujú spôsob života postihnutého. Štatistika je alarmujúca. Ochorením trpia tri percentá 30 až 40-ročných mužov, v 70. rokoch ich počet stúpa na 40 percent. O nič lepšie na tom nie sú ani ženy. Ochorenie postihuje 20 percent žien vo veku 30 až 40 rokov, v 70. rokoch je to už 50 percent. Treba vedieť, že včasnou a vhodnou liečbou sa im dá predísť a v počiatočnom štádiu zabrániť progresii ochorenia. Farmakologická liečba môže včas zastaviť alebo zmierniť komplikácie spojené s týmto ochorením.
Skorá liečba – vec neodkladná
V raných štádiách má ochorenie ľahký priebeh (opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk) a skôr sa dá zabrániť prepuknutiu do horšieho štádia, ako sú napríklad kŕčové žily a vred predkolenia. Ak zaregistrujete akékoľvek symptómy na vašich dolných končatinách, nezabúdajte, že ide o prvé varovné signály chronického žilového ochorenia a mali by ste sa ihneď začať liečiť.
Kedy treba zvýšiť pozornosť?
Na ochorenie žilového systému by ste mali myslieť, ak spozorujete v nohách ťažobu, opuch, pocity tepla až pálenie, nočné kŕče, mravčenie či svrbenie. Svoju ostražitosť by ste mali zvýšiť, ak na ne trpia obaja vaši rodičia. Máte až 89-percentnú šancu, že žilové ochorenie zdedíte. V prípade, že je chorý len jeden rodič, možnosť, že sa choroba prejaví u vás, je 47-percentná. Ak ide o vzdialeného príbuzného, stále zostáva 20-percentné riziko. Ďalšími rizikovými faktormi sú vek, obezita či opakovaná gravidita. Ohrození sú aj ľudia, ktorí musia v zamestnaní dlho stáť alebo sedieť - kaderníci, čašníci, predavači, úradníci. Pod vznik ochorenia sa môže podpísať aj dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, zvlášť kombinované s fajčením.
Funkcie žilového systému a ich liečba
„Úlohou žilového systému je vrátiť krv spať do srdca. Treba si uvedomiť, že ide o pasívny pohyb proti pôsobeniu gravitácie. Deje sa to za podpory pohybu dolných končatín (svalová pumpa), vznikom podtlaku v srdci a za podpory dýchania (bránica). Dôležitú úlohu zohrávajú chlopne v žilách, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi,“ priblížil chirurg MUDr. František Žarnovický z kliniky hrudníkovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Ružinov.
Žilový systém sa skladá z hlbokého a povrchového žilového systému. Hlboký žilový systém odvádza až 90 percent krvi naspäť do srdca, povrchový systém zvyšných desať percent. „Až sonografické vyšetrenie ukáže, či má pacient hlboký žilový systém, povrchový žilový systém alebo oba. Pri každom z nich je nutný iný spôsob liečby,“ uviedol F. Žarnovický. Dodal, že ťažiskom liečby hlbokého žilového systému je medikamentózna liečba a nosenie kompresívnych pančúch. Dôležitá je aj chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch.
Pri postihnutí povrchového žilového systému je riešením chirurgické odstránenie chorej časti, sklerotizácia, laser alebo podtlaková rádiofrekvenčná ablácia s podporou liekov. Tieto druhy liečby sú dostupné iba v ambulancii lekára, ktorý musí zvážiť, ktorá z možností je najvhodnejšia. Iba liečba, ktorá odstráni zápal, zvyšuje žilové napätie a posilňuje cievy, môže zabrániť ďalším zdravotným komplikáciám a prechodu do horšieho štádia ochorenia. Podľa medzinárodných odporúčaní je referenčnou medikamentóznou liečbou chronického žilového ochorenia mikronizovaný diosmín. Kľúčovou vlastnosťou tohto venofarmaka je komplexný mechanizmus účinku a rýchlejší nástup účinku práve vďaka jeho mikronizovanej forme.
Na zmiernenie subjektívnych ťažkostí pacienta, ale i ovplyvnenia edému a kožných zmien sa, samozrejme, používajú aj prírodné, semisyntetické a syntetické látky charakteru flavonoidov, saponíny a deriváty ergotu. V žiadnom prípade ochorenie nevyliečia lokálne prípravky, ktoré iba zmiernia pálenie, a tým navodzujú pocit akejsi úľavy.
Odporúčanie a výzva na záver
„Nenechajte sa odradiť tvrdením, že toto ochorenie má skoro každý. Nebuďte k svojim nohám ľahostajní a neodkladajte návštevu lekára. Dožadujte sa odborného vyšetrenia a vhodnej liečby. Ide o vaše nohy a zdravie. Dnes už neobstojí argument, že ochorenie už má skoro každý. Súčasná medicína už dokáže v mnohých prípadoch zbaviť nohy problémov, ktoré súvisia s ochorením žíl,“ zdôraznil F. Žernovický.
Niekoľko rád pre vaše nohy od odborníkov
- udržiavajme primeranú pohybovú aktivitu – snažme sa niekoľkokrát denne polohovať dolné končatiny - nečinné dlhé státie alebo sedenie je základným kameňom úrazu
- snažme sa eliminovať obezitu, vyhýbajme sa dlhému státiu alebo noseniu ťažkých predmetov - zvyšujú tlak v žilách
- neobliekajme si tesné oblečenie - bráni cirkulácii krvi
- obmedzme pobyt v horúcom prostredí (kúpeľ, sauna, slnenie) - rozširujú žily, zvyšujú objem krvi a zhoršujú jej obeh v cievnom systéme
- poraďme sa s lekárom o najvhodnejšej medikamentóznej liečbe ako aj o vhodnosti bandážovania, nosenia kompresívnych elastických pančúch, vhodnosti sklerotizácie (odstavenie danej žily) či chirurgického zákroku
Infozdroje: www.primar.sk, www.biospotrebitel.sk/clanok/376-krcove-zily.htm, www.peknenohy.sk/krcove-zily, www.edusan.sk, www.bio-obchod.sk/oddelenie/krcove-zily.htm, www.klubzdravia.sk, www.varixy.sk.
(vt)