Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Utorok  19. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Varixy alebo zdravé a ľahúčke nohy?

Vydané dňa 11. 04. 2008 (20245 x prečítané), Ostatné choroby

žily

Asi viacerí si povzdychli, mať tak zdravé a ľahké nohy? Nohy každého druhého človeka totiž trpia chronickým žilovým ochorením, ktoré patrí k najčastejším chronickým ochoreniam v civilizovaných krajinách. Žiaľ, na Slovensku sa z 50 percent postihnutých viac ako dve tretiny pacientov neliečia. Pritom stačí málo - vyžiadať si odborné ...


... vyšetrenie u praktického alebo odborného lekára a následne absolvovať vhodnú liečbu.

Čím skôr sa ochorenie žíl správne diagnostikuje, tým skôr možno zabezpečiť pacientom lepšiu prognózu a celkovo zlepšiť kvalitu ich života. Samozrejme, pri dlhodobej aktívnej spolupráci pacienta. V súčasnosti sa už chronické žilové ochorenie nepokladá len za „bežné“ ochorenie postihujúce prevažne staršiu generáciu. Alarmujúce je, že ním trpí významná časť populácie.

Vznik ochorenia

Chronické žilové ochorenie vzniká najčastejšie následkom poruchy cirkulácie krvi v cievnom systéme. Krv sa pôsobením tlaku a spätného toku v nohách hromadí, čo môže spôsobovať zápalové procesy vedúce až k patologickým zmenám. Na problém upozorní opuch končatiny, ktorý sa zvýrazňuje počas dňa a v stoji, naopak v horizontálnej polohe a v noci ustupuje. Najčastejšie býva lokalizovaný len v okolí členka, pri postupe ochorenia, najmä ak sa včas nelieči, môže opuchnúť postupne celé predkolenie až sa objavia na koži predkolenia trofické zmeny (v dôsledku poruchy výživy kože), a to najmä nepravidelne ohraničené ložiská fialovohnedých pigmentácií, ochlpenie redne a neskôr vymizne, koža sa stenčuje, je napätá a lesklá a veľmi málo odolná proti chemickej či fyzikálnej traumatizácii. Najťažšou trofickou poruchou je vred predkolenia.

Nohy Ochorenie žilového systému najčastejšie signalizujú kŕčové žily - varixy. Okrem opuchu sú prítomné metličkovité, retikulárne alebo kmeňové kŕčové žily, neskôr badať aj rôzne trofické zmeny kože. Nie je to len estetický problém, ale predovšetkým závažný zdravotný, ktorý netreba podceňovať. Bolesti výrazne obmedzujú spôsob života postihnutého. Štatistika je alarmujúca. Ochorením trpia tri percentá 30 až 40-ročných mužov, v 70. rokoch ich počet stúpa na 40 percent. O nič lepšie na tom nie sú ani ženy. Ochorenie postihuje 20 percent žien vo veku 30 až 40 rokov, v 70. rokoch je to už 50 percent. Treba vedieť, že včasnou a vhodnou liečbou sa im dá predísť a v počiatočnom štádiu zabrániť progresii ochorenia. Farmakologická liečba môže včas zastaviť alebo zmierniť komplikácie spojené s týmto ochorením.

Skorá liečba – vec neodkladná

V raných štádiách má ochorenie ľahký priebeh (opuchnuté nohy, nočné kŕče, pocit ťažkých nôh, pálenia, svrbenia či napätia a citlivosť nôh na dotyk) a skôr sa dá zabrániť prepuknutiu do horšieho štádia, ako sú napríklad kŕčové žily a vred predkolenia. Ak zaregistrujete akékoľvek symptómy na vašich dolných končatinách, nezabúdajte, že ide o prvé varovné signály chronického žilového ochorenia a mali by ste sa ihneď začať liečiť.

Kedy treba zvýšiť pozornosť?

Na ochorenie žilového systému by ste mali myslieť, ak spozorujete v nohách ťažobu, opuch, pocity tepla až pálenie, nočné kŕče, mravčenie či svrbenie. Svoju ostražitosť by ste mali zvýšiť, ak na ne trpia obaja vaši rodičia. Máte až 89-percentnú šancu, že žilové ochorenie zdedíte. V prípade, že je chorý len jeden rodič, možnosť, že sa choroba prejaví u vás, je 47-percentná. Ak ide o vzdialeného príbuzného, stále zostáva 20-percentné riziko. Ďalšími rizikovými faktormi sú vek, obezita či opakovaná gravidita. Ohrození sú aj ľudia, ktorí musia v zamestnaní dlho stáť alebo sedieť - kaderníci, čašníci, predavači, úradníci. Pod vznik ochorenia sa môže podpísať aj dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie, zvlášť kombinované s fajčením.

Funkcie žilového systému a ich liečba

Nohy „Úlohou žilového systému je vrátiť krv spať do srdca. Treba si uvedomiť, že ide o pasívny pohyb proti pôsobeniu gravitácie. Deje sa to za podpory pohybu dolných končatín (svalová pumpa), vznikom podtlaku v srdci a za podpory dýchania (bránica). Dôležitú úlohu zohrávajú chlopne v žilách, ktoré zabraňujú spätnému toku krvi,“ priblížil chirurg MUDr. František Žarnovický z kliniky hrudníkovej chirurgie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Bratislava – Ružinov.

Žilový systém sa skladá z hlbokého a povrchového žilového systému. Hlboký žilový systém odvádza až 90 percent krvi naspäť do srdca, povrchový systém zvyšných desať percent. „Až sonografické vyšetrenie ukáže, či má pacient hlboký žilový systém, povrchový žilový systém alebo oba. Pri každom z nich je nutný iný spôsob liečby,“ uviedol F. Žarnovický. Dodal, že ťažiskom liečby hlbokého žilového systému je medikamentózna liečba a nosenie kompresívnych pančúch. Dôležitá je aj chôdza, ktorá podporuje svalovú pumpu v lýtkových svaloch.

Pri postihnutí povrchového žilového systému je riešením chirurgické odstránenie chorej časti, sklerotizácia, laser alebo podtlaková rádiofrekvenčná ablácia s podporou liekov. Tieto druhy liečby sú dostupné iba v ambulancii lekára, ktorý musí zvážiť, ktorá z možností je najvhodnejšia. Iba liečba, ktorá odstráni zápal, zvyšuje žilové napätie a posilňuje cievy, môže zabrániť ďalším zdravotným komplikáciám a prechodu do horšieho štádia ochorenia. Podľa medzinárodných odporúčaní je referenčnou medikamentóznou liečbou chronického žilového ochorenia mikronizovaný diosmín. Kľúčovou vlastnosťou tohto venofarmaka je komplexný mechanizmus účinku a rýchlejší nástup účinku práve vďaka jeho mikronizovanej forme.

Na zmiernenie subjektívnych ťažkostí pacienta, ale i ovplyvnenia edému a kožných zmien sa, samozrejme, používajú aj prírodné, semisyntetické a syntetické látky charakteru flavonoidov, saponíny a deriváty ergotu. V žiadnom prípade ochorenie nevyliečia lokálne prípravky, ktoré iba zmiernia pálenie, a tým navodzujú pocit akejsi úľavy.

Odporúčanie a výzva na záver

Nohy „Nenechajte sa odradiť tvrdením, že toto ochorenie má skoro každý. Nebuďte k svojim nohám ľahostajní a neodkladajte návštevu lekára. Dožadujte sa odborného vyšetrenia a vhodnej liečby. Ide o vaše nohy a zdravie. Dnes už neobstojí argument, že ochorenie už má skoro každý. Súčasná medicína už dokáže v mnohých prípadoch zbaviť nohy problémov, ktoré súvisia s ochorením žíl,“ zdôraznil F. Žernovický.

Niekoľko rád pre vaše nohy od odborníkov

  • udržiavajme primeranú pohybovú aktivitu – snažme sa niekoľkokrát denne polohovať dolné končatiny - nečinné dlhé státie alebo sedenie je základným kameňom úrazu
  • snažme sa eliminovať obezitu, vyhýbajme sa dlhému státiu alebo noseniu ťažkých predmetov - zvyšujú tlak v žilách
  • neobliekajme si tesné oblečenie - bráni cirkulácii krvi
  • obmedzme pobyt v horúcom prostredí (kúpeľ, sauna, slnenie) - rozširujú žily, zvyšujú objem krvi a zhoršujú jej obeh v cievnom systéme
  • poraďme sa s lekárom o najvhodnejšej medikamentóznej liečbe ako aj o vhodnosti bandážovania, nosenia kompresívnych elastických pančúch, vhodnosti sklerotizácie (odstavenie danej žily) či chirurgického zákroku

Infozdroje: www.primar.sk, www.biospotrebitel.sk/clanok/376-krcove-zily.htm, www.peknenohy.sk/krcove-zily, www.edusan.sk, www.bio-obchod.sk/oddelenie/krcove-zily.htm, www.klubzdravia.sk, www.varixy.sk.

(vt)


Celá správa | Počet komentárov: 22 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::