Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Pondelok  11. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Lupienka – neľahký to život so psoriázou

Vydané dňa 28. 12. 2007 (18019 x prečítané), Ostatné choroby

psoriaza

Psoriáza život neberie, no ničí ho výrazným spôsobom. Život v koži psoriatika znamená žiť v koži, ktorá svojím vzhľadom deprimuje majiteľa, bolí a niekedy svrbí a odpudzuje okolie, natierať sa páchnucimi masťami, brať lieky so závažnými vedľajšími účinkami, obávať sa odmietnutia zo strany ...


... partnerov či priateľov, na verejných kúpaliskách riskovať, že vás vykážu z bazéna či jazera, lebo fľaky na vašom tele vzbudzujú odpor a pohoršenie. Podľa prieskumu vplýva psoriáza na psychiku pacienta horšie než kardiologické a onkologické ochorenia či cukrovka!

Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenskej republiky (SPaA SR) Záujmy psoriatikov na Slovensku zastupuje už 17 rokov Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenskej republiky (SPaA SR), ktorá sa zasadzuje o to, aby čím viac psoriatikov malo prístup k modernej liečbe psoriázy (či už novými liekmi alebo kúpeľnou terapiou). Psoriázou trpí podľa rôznych údajov približne 1 až 5 % svetového obyvateľstva, čo znamená, že každý 50. človek na zemi má nejakú formu psoriázy. Je teda približne taká častá ako cukrovka. Celosvetovo postihuje až 125 miliónov ľudí, na Slovensku je to asi 200 tisíc pacientov.

Kontakt: Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR, Poštový priečinok 7, Pošta 4, 840 00 BRATISLAVA, Tel. 02/6542 4712, E-mail: hurbanicova.terezia@stonline.sk, www.spae.sk.

„Keďže toto ochorenie svojimi nápadnými zmenami na koži samo oboznamuje okolie pacienta o jeho prítomnosti, pacientovi nedáva šancu vysvetliť a vyvrátiť niektoré mýty, ktoré sa s ním spájajú. Psoriatické zmeny na koži sú väčšinou vnímané ako neestetické a nákazlivé. Psoriatici trpia často depresiami, niektorí to riešia napr. únikom k alkoholu, čo stav ďalej zhoršuje, nakoľko vzťah psychiky a kože je obojsmerný,“ konštatuje psychologička PhDr. Milina Bubeníková, ktorá sa psoriatikom venuje dlhé roky. Až 32 % pacientov s týmto ochorením sa vyjadrilo, že by si želali agresívnejšiu - účinnejšiu liečbu bez ohľadu na prípadné aj dlhodobé riziká a nežiaduce účinky aj skrátenie života! Aj keď je psoriáza nevyliečiteľné ochorenie, každý pokrok medicíny dáva pacientom novú nádej. Existuje viacero spôsobov liečby, no najväčšie výsledky prináša systémová liečba psoriázy prostredníctvom tzv. biologík. Na rozdiel od niektorých klasických metód liečby, nie je pre organizmus toxická a účinkuje dlhodobo.

Aj keď dnešná medicína nevie psoriázu vyliečiť, pozná niekoľko účinných spôsobov, ako priebeh ochorenia zmierniť. Cieľom liečby je zvýšenie kvality života pacienta do tej miery, aby bolo ochorenie pod kontrolou, a aby malo čo najmenší dopad na kvalitu jeho života. Výsledkom liečby má byť tiež predĺženie obdobia remisií. Súčasná medicína pozná tri hlavné spôsoby liečby, ktoré sa neustále zdokonaľujú.

Lokálna liečba

Lokálne účinkujúce látky (externá) sú základom terapie ľahkej a stredne závažnej formy psoriázy, pri ťažkých formách majú doplnkový charakter. Tento spôsob liečby zahŕňa balneoterapiu (kúpeľnú liečbu) a nasadenie lokálnych kortikoidov, dechtov, retinoidov, cignolínu, D vitamínu, a imunomodulátorov.

Fototerapia

Pozitívny účinok slnečného žiarenia na niektoré kožné ochorenia je známy už od staroveku. Balneofototerapia, fototerapia a fotochemoterapia sú fyzikálne metódy liečby využívajúce umelé zdroje ultrafialového žiarenia a patria k významným, účinným a relatívne bezpečným spôsobom liečby psoriázy.

Systémová liečba

Celkovú liečbu vyžadujú pacienti so stredne ťažkou a ťažkou formou psoriázy alebo pacienti nereagujúci na lokálnu liečbu a fototerapiu. Uprednostňuje sa aj v prípadoch, keď treba dosiahnuť rýchly nástup účinku alebo na miestach ťažko prístupných lokálnej liečbe či u osobitných foriem psoriázy. Nevýhodou liečby sú vedľajšie účinky, ktoré si vyžadujú pravidelné kontroly pacienta.

Na základe rozširujúcich sa poznatkov molekulovej biológie vznikli predpoklady pre vývoj novej skupiny liekov s cieleným pôsobením v ľudskom organizme – biologík. Tie v dnešnej dobe predstavujú špičku v oblasti celkovej liečby psoriázy. Zhotovujú sa „na mieru“ konkrétnej cieľovej molekuly, ktorá má kľúčové postavenie vo vývoji chorobného stavu. Ich vysoká selektivita sa odráža najmä na lepšej znášanlivosti liečby, čo umožňuje jej dlhodobé podávanie a priebežnú kontrolu prejavov ochorenia.

Mýty o psoriáze

Psoriáza je iba kozmetická chyba krásy - Psoriáza je v súčasnej dobe pravdepodobne najskúmanejším kožným ochorením. Psoriatici trpia tak fyzicky, ako aj psychicky. Po fyzickej stránke ich ničia bolesti kĺbov, popraskaná koža a svrbenie. So psoriatickou artritídou sa nezriedka spája invalidita. Okrem bolesti sa zhoršuje aj chôdza a schopnosť manuálne pracovať.

Psoriáza je iba ľahké ochorenie - Psoriáza nebýva smrteľná, no ak sa zápal rozšíri po celom povrchu tela, pacient v dôsledku odlupovania kože stráca svoju prirodzenú imunitu, a je tak vystavený mnohým infekciám, ktoré môžu spôsobiť vážne komplikácie. Psoriáza je po depresii 2. najhoršie znášané ochorenie, dostala sa dokonca pred kardiologické a nádorové ochorenia aj cukrovku.

Psoriáza je infekčné ochorenie - Červené fľaky a odlupujúce šupinky síce nepekne vyzerajú, no dotykom ani nijako ináč sa neprenášajú na iného človeka. Presné príčiny ochorenia stále nie sú známe. Medzi odborníkmi však panuje presvedčenie, že na vzniku psoriázy sa významne podieľajú genetické predispozície, civilizačné faktory, stres, fajčenie, časté užívanie liekov alebo prejedanie sa ťažkými jedlami.

Psoriáza pretrváva z nedostatočnej hygieny - Opak je pravdou – psoriatik si chladivým a očistným kúpeľom pomáha, preto sa väčšina psoriatikov o svoju kožu stará podstatne viac ako ostatní ľudia.

(buj)

Infozdroje: www.psoriaza.sk, (www.reuma.sk), www.spae.sk, www.psoriaza.info, www.europso.org, www.bolestkloubu.cz.


Celá správa | Počet komentárov: 2 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::