Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Utorok  19. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Viete ako vyčíňa hepatitída?...

Vydané dňa 19. 09. 2007 (16624 x prečítané), Ostatné choroby

injekcia 1

Vrátili ste sa z úžasnej dovolenky, plní zážitkov a životnej energie. Po mesiaci však neustále pociťujete únavu, máte zvýšenú teplotu, nechutí vám jesť, bolia vás svaly, cítite sa ako by na vás išla chrípka. Neskôr Vám zožltne koža a vy zisťujete, že okrem zážitkov a suvenírov ste si priniesli z dovolenky aj infekciu - hepatitídu...


... Hepatitída, vírusové ochorenie pečene, vyvoláva jej zápal a poškodzuje ju. Najrozšírenejšími sú hepatitída A, B a C. Proti prvým dvom sa dá účinne brániť očkovaním. „Zatiaľ čo hepatitída A chorého načas vyradí z aktívneho života, hepatitída B život človeka reálne ohrozuje pre nevyspytateľnosť svojho priebehu,“ opisuje hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre hepatológiu profesor Štefan Hrušovský.

Poisťovňa Dôvera prepláca polovicu vakcíny

O spôsobe ako predísť tomuto ochoreniu hovorí riaditeľka úseku zdravotných činností zdravotnej poisťovne DÔVERA MUDr. Etela Janeková: „Najdôležitejšia je prevencia a zdravotná poisťovňa DÔVERA nechce o nej iba hovoriť. Rozhodli sme sa niečo reálne pre našich poistencov urobiť - sprístupniť a zlacniť im prevenciu pred touto nebezpečnou chorobou.“ Poisťovňa preto prepláca svojim poistencom nad 16 rokov polovicu ceny kombinovanej vakcíny proti hepatitíde A i B. Do konca mesiaca júl zdravotná poisťovňa Dôvera uhradila polovicu sumy za očkovaciu vakcínu už 173 poistencom a prispela im sumou 539 616 Sk.

Očkovanie má dlhodobý účinok
injekcia 2

Očkovanie pozostáva z troch dávok tejto vakcíny. Podávajú sa v presne určených intervaloch - druhá dávka mesiac po prvej a tretia dávka 6 mesiacov po druhej. Tým sa zabezpečí dlhodobá ochrana bez potreby preočkovania. Poistenci si nechajú predpísať vakcínu u všeobecného lekára a doklad o zaplatení z lekárne predložia na ktorejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne DÔVERA. Tá im do 30 pracovných dní uhradí polovicu ceny vakcíny, najviac 2 772 Sk.

Bližšie informácie sú dostupné na bezplatnej telefonickej linke 0800 150 150 alebo na internetovej stránke www.dovera.sk.

Okrem očkovania, ktoré je momentálne najúčinnejšou ochranou pred prenosom infekcie, možno predchádzať tomuto ochoreniu zabránením kontaktu s infikovanou krvou alebo telesnými tekutinami. Vysoké riziko predstavuje intímny styk s nakazenou osobou, spoločné používanie ihiel a striekačiek u intravenóznych narkomanov. K prenosu hepatitídy môže dôjsť aj spoločným používaním hygienických potrieb, pri tetovaní, akupunktúre, kozmetike, zubných a chirurgických výkonoch, počas cestovania v MHD a podobne.

bezplatnej telefonickej linke 0800 150 150

Aj napriek tomu, že väčšina ľudí dodržiava základné hygienické pravidlá, riziko nákazy hrozí každému. Napríklad sa stačí chytiť infikovaného predmetu a potom sa podvedome dotknúť úst. Pomerne často sa človek nakazí aj prostredníctvom kontaminovanej potravy, pri kúpaní v infikovanej vode, z kociek ľadu v nápojoch, zo zmrzliny, ale aj z ovocia, ktoré bolo umyté v infikovanej vode. Takýmto spôsobom sa môžeme nakaziť na dovolenke alebo na cestách. Nejde iba o exotické krajiny. Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje za rok 2006 nakazenie hepatitídou napríklad v Egypte, Francúzsku, Chorvátsku, Bulharsku a Rakúsku. V krajinách, ktoré patria medzi bežne vyhľadávané destinácie na dovolenku.

Z uvedenej tabuľky vyplýva, že je dobré sa dať zaočkovať najmä pred cestou do afrických a ázijských krajín. Netreba však podceniť akúkoľvek cestu do zahraničia, hlavne do krajín, kde je hygienický štandard značne znížený. Bližšie informácie vám môže poskytnúť Poliklinika pre cudzokrajné choroby v Bratislave.

Nepodceňte riziko nákazy hepatitídou, neviete kedy a ako sa ňou môžete nakaziť. Potvrdzuje to aj prípad 30-ročného vojaka z povolania z banskobystrického okresu. Nikdy nepodstúpil žiadnu transfúziu, nemal úraz , nemá ani tetovanie ani piercing a hepatitída B mu bola náhodne zistená pri snahe darovať krv, kedy mu pečeňové testy preukázali vyššie hodnoty…

stretnutie pacientov s hepatitídou

Pri príležitosti Svetového dňa hepatitídy sa uskutoční celoslovenské stretnutie pacientov s touto diagnózou v bratislavskom hoteli Carlton dňa 24. septembra 2007 od 12,00 do 16,30 hod. Jeho cieľom je povzbudiť pacientov trpiacich týmto zákerným ochorením a poukázať na najnovšie trendy a možnosti liečby. Na stretnutí si pacienti budú môcť vymieňať vlastné skúsenosti, no zároveň sa budú môcť poradiť s poprednými odborníkmi. Na tohtoročnom stretnutí pacientov vystúpi imunológ-hepatológ MUDr. Marián Oltman s témou Hepatitída C sa týka miliónov ľudí. Nasledovať bude prednáška MUDr. Igora Bukovského o úprave stravy pri ochoreniach pečene. Na záver predstaví pani Ester Ďuráková, dnes už bývalá pacientka a zároveň riaditeľka občianskeho združenia HEP HELP CLUB, poslanie a ciele tejto organizácie. Prezentácie budú v slovenskom i maďarskom jazyku.

HEPATITÍDA A

hepaptitída A - svet

Ochoreniu sa tiež hovorí „choroba špinavých rúk“ a predstavuje približne 2/3 všetkých hlásených vírusových hepatitíd na Slovensku. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny. Infikovaná osoba vylučuje vírus stolicou a tento sa môže preniesť na inú osobu prostredníctvom infikovaných potravín, kontaminovanej vody a pod. Stolicou sa vírus vylučuje týždeň až 14 dní predtým, než osoba viditeľne ochorie. Krvou sa potom vírus dostane do pečene, kde sa množí v pečeňových bunkách, ničí ich a spôsobuje tak zápal pečeňového tkaniva. So žlčou sa potom vylučuje do stolice a cyklus sa opakuje.

K prenosu hepatitídy A dochádza najčastejšie v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom. Ohniská nákazy alebo oblasti s vyšším výskytom ochorenia sa nachádzajú ako v zahraničí, tak aj na Slovensku. Na Slovensku sa v minulom roku najviac prípadov objavilo v okrese Spišská Nová Ves a celkovo na východnom Slovensku. Hepatitída A je celosvetovo rozšírená, pričom najvyšší výskyt dosahuje v Afrike, Južnej Amerike, južnej Ázii.

Príznaky a symptómy

Hepatitída A prebieha vo väčšine prípadov ľahko alebo úplne bezpríznakovo. Na začiatku sa prejavuje nešpecifickými príznakmi podobnými chrípke. Objavuje sa únava, niekedy zvýšená teplota, strata chuti, nevoľnosť, pocit zlého trávenia a neskôr tmavý moč, poprípade aj svetlá stolica. Následne sa najmä u dospelých objaví ikterus – ožltnutie kože a očných bielkov. V tomto štádiu „ožltnutia“ dochádza k ústupu väčšiny ťažkostí a pacient sa subjektívne cíti lepšie. Ochorenie však môže prebiehať bez akýchkoľvek príznakov a preukáže sa až po lekárskom vyšetrení.

Priebeh ochorenia

Inkubačná doba je 15 – 50 dní, v priemere však 28 dní, keď vrcholí vylučovanie vírusu stolicou. Po krátkom niekoľkodňovom trvaní nešpecifických príznakov dochádza k rozvoju ikterického štádia. Ochorenie zvyčajne odznieva do 2 až 4 mesiacov.

Hepatitída A neprechádza do chronického stavu, aj keď sa niekedy stretávame s relapsom (znovu vzplanutím) ochorenia. Po prekonaní hepatitídy A vzniká celoživotná imunita na toto ochorenie. Len menej ako 0,5 percenta prípadov prebieha veľmi dramaticky ako tzv. fulminantná hepatitída, ktorá často končí zlyhaním pečene a smrťou.

Prevencia

Základným pravidlom pri prevencii proti hepatitíde je dodržiavanie zásad hygieny. Spočíva predovšetkým v dokonalom umývaní rúk po návšteve toalety, či pred prípravou jedál. Dôležité je tiež zabezpečiť kvalitnú pitnú vodu a ochranu potravín dostatočným tepelným spracovaním. Vodné zdroje je nutné chrániť pred kontamináciou. Potrebné je aj obmedziť kontakt s rizikovými osobami. Očkovanie ako forma prevencie sa odporúča úplne každému, najmä však ak ste vy alebo príslušník vašej rodiny vo svojej profesii vystavený zvýšenému riziku infekcie – napríklad prichádzate do kontaktu s biologickým materiálom. Tiež pri ceste do zahraničia, predovšetkým do krajín so stredným až vysokým výskytom hepatitídy.

HEPATITÍDA B

hepaptitída B - svet

Hepatitída B je nebezpečná, pretože ide o “tichú infekciu”, ktorá môže nakaziť ľudí bez toho, aby o tom vedeli. Väčšina ľudí infikovaných hepatitídou B ani o svojej infekcii nevie a môže tak nevedomky prenášať vírus na druhých (krvou a infikovanými telesnými tekutinami). Pre tých, ktorí trpia chronickou infekciou je zvýšené riziko rozvoja vážnej poruchy pečene v neskoršom veku. Vírus môže „potichu“ a postupne napádať pečeň v priebehu mnohých rokov bez toho, aby si to človek všimol.

Hepatitída typu B je infekčné vírusové ochorenie pečene, prenášané krvou a inými telesnými tekutinami (sliny, spermie, materské mlieko). Inkubačná doba je 30 – 180 dní, obvykle však v rozmedzí 60 – 90 dní. Vyskytuje sa na celom svete a predpokladá sa, že ročne na toto ochorenie zomrie viac ako 1 milión ľudí. Hepatitída B sa prenáša rovnakým spôsobom ako HIV infekcia (AIDS), je však približne stokrát nákazlivejšia.

Ide o vírus postihujúci pečeňové bunky, ktorý okrem akútneho ochorenia môže spôsobovať aj chronickú infekciu s rozvojom chronickej hepatitídy, vrátanej jej následkov ako sú cirhóza alebo rakovina pečene. Vírus hepatitídy B je vysoko odolný vírus, ktorý dokáže v kvapke krvi prežiť niekoľko týždňov. Zničiť ho možno napríklad 5 minút trvajúcim varom alebo vhodnými dezinfekčnými prostriedkami. Vírus sa prenáša krvou a telesnými tekutinami.

Prenos

Hepatitída B sa prenáša krvou, ktorej postačí mikroskopicky malé množstvo (0,00004 ml) alebo ďalšími telesnými tekutinami, ako sú spermie, vaginálny sekrét a sliny. Predpokladom pre vznik infekcie je preniknutie vírusu prostredníctvom niektorej z telesných tekutín do krvného obehu postihnutej osoby. Vstupnou bránou infekcie môže byť drobné poranenie na koži alebo malé porušenie sliznice.

Jedným z najzávažnejších spôsobov prenosu predovšetkým vo vyspelých krajinách je nechránený pohlavný styk. Vírus pri ňom preniká sliznicou pohlavných orgánov. Veľkým rizikom je aj tetovanie, najmä, ak sa vykonáva v nedostatočne hygienicky zabezpečenom prostredí a nesterilnými nástrojmi.

Nakaziť sa možno aj niekoľko týždňov zaschnutou krvou. V poslednom období sa vyskytuje čoraz viac prípadov infikovania malých detí, ktoré sa poranili zahodenou ihlou. Veľkému nebezpečenstvu sú vystavení drogovo závislí ľudia, ktorí si navzájom požičiavajú použité ihly a striekačky a umožňujú tak priamy vstup infikovanej krvi do svojho krvného obehu. Krvný prenos je možný tiež v nemocničnom prostredí, aj keď sa ho podarilo príslušnými preventívnymi opatreniami znížiť na minimum. K prenosu hepatitídy B môže dôjsť aj z matky na dieťa počas pôrodu.

Príznaky a symptómy
hepatitída

Väčšina pacientov infikovaných hepatitídou B nemá žiadne príznaky alebo len veľmi mierne, podobné chrípke. Najčastejšie nimi bývajú strata chuti do jedla, zvracanie, únava, bolesť svalov a kĺbov alebo zvýšená teplota. Asi u 30 až 50 % chorých sa rozvinie ikterus - ožltnutie pokožky. Okrem týchto príznakov sa u hepatitídy B často objavujú aj kožné a nervové prejavy. V prípade chronickej infekcie môže byť pacient dlhodobo úplne bez ťažkostí a prvé príznaky sa môžu objaviť až pri pokročilom poškodení resp. zlyhaní pečene. Jediným spôsobom ako zistiť, či ste nakazený hepatitídou B je požiadať lekára o krvné testy, ktoré podozrenie potvrdia alebo vyvrátia.

Priebeh ochorenia

V porovnaní s hepatitídou A má akútna hepatitída B zväčša ťažší priebeh a vyššie riziko úmrtia. Príznaky oboch ochorení sú však veľmi podobné a nie je možné ich rozlíšiť len na základe klinických prejavov. Typický priebeh ochorenia má však len 1/3 dospelých chorých.

Zákernosť choroby spočíva aj v tom, že hepatitída B môže prejsť do chronického štádia a postupne prejsť až k závažnému poškodeniu pečene (cirhóza, rakovina pečene).

Akútna hepatitída B

Infekcia vírusom hepatitídy B sa považuje za "akútnu", pokiaľ jej trvanie nepresiahlo šesť mesiacov od začiatku ochorenia. Za túto dobu dochádza u zdravého dospelého jedinca vo viac ako 90 % prípadov k zbaveniu sa vírusu a vytvoreniu si ochranných protilátok. Zatiaľ čo počas akútnej infekcie môže človek prenášať nákazu na iných, po úspešnom uzdravení a vytvorení príslušných protilátok nie je ďalej infekčný pre svoje okolie a do budúcna získava trvalú imunitu proti hepatitíde B.

Chronická hepatitída B

Pokiaľ trvanie infekcie presiahlo 6 mesiacov hovoríme o "chronickej" infekcii vírusom hepatitídy B, ktorá môže pretrvávať aj po celý jeho život. Do chronickej formy ochorenie prechádza u menej ako 10 % dospelých, ktorým hepatitídu B diagnostikovali v akútnom štádiu. Je potrebné ale rozlišovať tzv. chronické bezpríznakové nosičstvo HBV s dobrou prognózou a samotnú chronickú hepatitídu B spojenú s chronicky prebiehajúcim zápalom pečene a možnou progresiou do cirhózy.

U malých detí je pravdepodobnosť prechodu do chronického štádia oveľa väčšia a ochorenie prebieha častejšie bez príznakov. Riziko vzniku chronickej hepatitídy B u detí dosahuje v závislosti od veku až 90 %.

Približne jeden človek z desiatich infikovaných sa však úplne nevylieči, a tak sa stane tzv. chronickým nosičom vírusu. Nádej na vyliečenie je malá. Títo ľudia o svojej chorobe často ani nevedia, pretože nemajú nijaké príznaky. Pritom sú nielen šíriteľmi nákazy vo svojom okolí, ale navyše sú aj sami vo veľkom nebezpečenstve toho, že počas rokov choroba vyústi v cirhózu alebo rakovinu pečene.

Hepatitída B spôsobuje viac cirhóz pečene ako alkohol a zapríčiňuje 80 % všetkých prípadov rakoviny pečene. V najťažších prípadoch hepatitída B môže prejsť do trvalého poškodenia pečene i priamo spôsobiť smrť. Odhaduje sa, že ročne vo svete zomierajú asi 2 milióny chronických nosičov vírusu hepatitídy B.

Prevencia

Potrebné je obmedziť kontakt s rizikovými osobami. Očkovanie ako forma prevencie sa odporúča úplne každému, najmä však ak ste vy alebo príslušník vašej rodiny vo svojej profesii vystavený zvýšenému riziku infekcie - prichádzajúce do kontaktu s biologickým materiálom. Tiež pri ceste do zahraničia, predovšetkým do krajín so stredným až vysokým výskytom hepatitídy. Doteraz najúčinnejšou prevenciou proti hepatitíde B je očkovanie.

Seesame, s.r.o.

Infozdroj: Seesame, s.r.o., Tel.: +421 2 4342 2978, seesame@seesame.com, www.seesame.com.

Ďalšie informácie: www.hepatitida.sk, www.zltacka.sk, www.ockovanie.sk, www.biogema.sk, www.bedekerzdravia.sk, www.zdravinacestach.cz.

KRAJINY S VYSOKÝM VÝSKYTOM HEPATITÍDY A, B

Afganistan Cad Guinea Kiribati Maroko Pobrežie Slonoviny Taiwan Alžírsko Čína Gusinea - Bissau Katar Martinik Portoriko Tanzánia Angola Dominika Guyana Kolumbia Mauretánia Reunion Thajsko Argentína Dominikánska republika Haiti Kongo Maurícius Rovníková Guinea Togo Austrália Džibuti Honduras Kongo (Zair) Mexiko Rwanda Tonga Azerbajdžan Egypt Hongkong Kórea Mongolsko Samoa Trinidad a Tobago Bahamy Ekvádor Chile Kostarika Mozambik Sao Tome & Principe Tunisko Bahrajn (San) Salvador Chorvátsko Kuba Mjanmarsko (Barma) Saudská Arábia Turecko Bangladés Eritrea India Kuvajt Namíbia Senegal Turkistan Barbados Etiópia Indonézia Kirgistan Nepál Sychely Tuvalu Belize Fidži Irak Laos Niger Sierra Leone Uganda Benin Filipíny Irán Lesoto Nigéria Singapur Vanatu Bermudy Franc.Guayana Jemen Libanon Nikaragua Srí Lanka Venezuela Bhután Gabon Juhoafrická republika Libéria Nová Kaledónia Stredoafrická republika Vietnam Bolívia Gambia Jordánsko Líbya Omán Sudán Zambia Botswana Ghana Kambodža Madagaskar Pakistan Surinam Zimbabwe Brazília Grenada Kamerun Malajzia Panama Svazijsko Brunej Gruzínsko Kapverdské ostrovy Malawi Papua, Nová Guinea Sýria Burkina Faso Guadeloupe Kazachstan Maledivy Paraguay Salamúnove ostrovy Burundi Guatemala Kena Mali Peru Tadžikisktan

Celá správa | Počet komentárov: 4 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::