Keď sa v auguste 1976 Ľuboš Šalátek prechádzal ruka v ruke s manželkou Berlínom, spýtala sa ho, čo má s ľavou rukou, že sa mu chveje. Pán Šalátek už dávnejšie registroval, že ho chytá do ruky občas čudné chvenie, no až po prechádzke v Berlíne tomu začal venovať zvýšenú pozornosť. Keď ho pol roka po tejto príhode chytil namiesto chvenia ruky už viditeľný tras, navštívil neurológa. Jeho diagnóza bola jednoznačná – Parkinsonova choroba.
Keď vás navštívi Parkinson...
Človeka, ktorý dostane Parkinsonovu chorobu, budete márne utešovať, že na ňu trpel aj britský štátnik Winston Churchill a pápež Ján Pavol II, a dodnes sa s ňou pasuje bývalý boxer Muhammad Ali či herec Michael J. Fox. Mená slávnych osobností len ukazujú, že choroba si medzi svojimi obeťami nevyberá, no málokto by chcel zažiť pochybnú „slávu“ dostať sa medzi spomínaných štyroch ľudí.
Choroba prichádza pomaly. Človek vníma spomalenie svojich pohybov, pocit zvýšenej únavy a celkovej stuhnutosti. Vznikajú problémy pri sadaní a vstávaní, chôdza začína byť neprirodzená, šúchavá a spomalená. Mení sa rukopis – písmenká sú nepravidelné, malé a písmo je kostrbaté. Reč je zas pomalšia, monotónnejšia, človek sa zasekáva v reči. V pokročilom štádiu možno rátať s trasom, svalovou stuhlosťou, spomalenou a zníženou hybnosťou, poruchou rovnováhy a postoja.
Toto progresívne neurodegeneratívne ochorenie, pri ktorom dochádza k predčasnému a nadmernému odumieraniu nervových buniek najmä v hlbokých štruktúrach mozgu, sa vyskytuje prevažne u päťdesiatnikov a starších. Lekári pritom nedokážu liečiť samotnú podstatu ochorenia, preto sa sústreďujú na odstránenie následných ťažkostí a problémov, ktoré toto ochorenie prináša. Základom liečby je dopĺňanie dopamínu, ktorého je v mozgu nedostatok.
Človek postihnutý Parkinsonovou chorobou sa teda nemôže vyliečiť, len liečiť. Možno mu len liekmi zmierňovať napredovanie choroby a uľahčovať život dobrými radami. Dobre si to uvedomuje aj pán Šalátek, ktorého sme spomínali v úvode. Tento predseda občianskeho združenia Spoločnosť parkinsonikov SR zasvätil značnú časť svojho života snahe zhromažďovať informácie o tejto chorobe a spisovať skúsenosti parkinsonika v kontakte s reálnym životom. Výsledkom je jeho publikácia „101 doporučení, rád a názorov na každý deň“, ktorej prvé vydanie vyšlo v polovici apríla v náklade 3 000 kusov. Publikácia je nepredajná a vyšla s finančnou podporou firmy Boehringer Ingelheim.
Pripájame kontakty:
E-mail na Spoločnosť parkinsonikov: spsr@aurius.sk
Telefóny - 0903 94 90 64, 034 659 10 46, 02 64 36 13 97
Internetová stránka: www.parkinsonik.sk