Senior.sk - portál a spravodaj nielen pre seniorov (logo) Senior-ombudsman - volajte bezplatnú infolinku 0800 222 285 AkSen
Darčeková poukážka SOREA

Dnes je: Sobota  16. novembra   | Hlavná stránka | Zoznam rubrík | Stiahnite si | Odkazy |  
  Hlavné menukulatý roh
Senior portál nielen pre seniorov
Hlavná stránka
Odkazy na stránky
Ankety
TOP 25
Dokumenty
Kampane
Predstavujeme
Rozšírené vyhľadávanie
Odber noviniek pre RSS čítačku

  TV pre seniorov:kulatý roh


  Webnovinykulatý roh
SeniorklubSK na Facebooku

Ako zníži? nezamestnanos??- odkaz na osobný blog

blog seniorky

Britské listy

  Webstránky seniorov...kulatý roh
www.seniorhelp.sk
http://sedesatka.cz – web pre seniorov
www.klub50.sk
www.seniorhumor.org – humor pre seniorov

KGBacikovia - logo a odkaz na web stránku
SeniorTip.cz
www.seniorum.cz/
SeniorClub.cz
www.seniorpasy.cz/
Rada senior? ?eské republiky
Web stránka po?ských seniorov
S d?chodci - informa?ní portal
logo a odkaz na www.tretivek.cz
logo a odkaz na www.infofila.cz - on-line filatelistický magazín

  Užitočné webstránkykulatý roh
Slovenský pacient


Kam do mesta - logo

www.europeseniortourism.eu - logo
logo a odkaz na web stránku

SOREA na FACEBOOKu

Last Minute.sk - logo a odkaz na web stránku
Ubytovanie s priamym kontaktom vo svete

Internet na tri písmená

Energia: kompletne a vecne
Interaktívne získanie vedomosti o energii
www.setri.sk

  Učíme sa z internetu... kulatý roh
Počítačová poradňa online

http://orbis-pictus.topcz.net/index.php – vstup na web

Jak psát web

Angličtina online zadarmo

  Ostatné ankety...kulatý roh
Anketa " Ktoré témy treba podľa Vás doplniť, posilniť alebo rozšíriť?". Hlasujte!


* Ako písať životopis

Vydané dňa 25. 03. 2006 (86331 x prečítané), Hľadanie zamestnania


Kdekoľvek sa uchádzate o zamestnanie, všade od Vás žiadajú životopis alebo Curriculum vitae (kurikulum víté), čo je vlastne to isté. Väčšinou sa ešte uvádza, že by malo ísť o životopis štrukturovaný, čo znamená, že nemajú čas čítať vaše neprehľadné úvahy o svojom živote, ale požadujú logicky zoradené fakty, týkajúce sa čo najviac pracovného miesta, o ktoré máte záujem.

Prehľadne upravený životopis o Vás naznačí, že nie ste lajdák, viete sa sústrediť na to, čo robíte a pod. Pri životopise totiž nejde len o obsah, ale aj o formu. Odlíšiť sa od iných kandidátov je dobré, ale aj tu treba zvážiť, čo je pre zaujatie vhodné a čo nie. Neodporúčame používať neobvyklý typ písma, kurzívu či farbu, aby ste ukázali, čo dokážete s počítačom robiť. Však oni si Vás preskúšajú (ak dostanete šancu).

Vaša fotografia v plavkách, prípadne na turistickom výlete sa do životopisu tiež nehodí. Klasická preukazová fotka môže byť, ak chcete ukázať, že na svoj vek vyzeráte ešte mladistvo, či zachovalo. Navyše si Vašu tvár môžu spojiť s údajmi v životopise a dostanete sa do ich povedomia. Priateľský výraz na fotografii môže uchádzačovi pridať body.

Samotný životopis by nemal mať viac ako dve strany. Ak viete byť stručný (ale zas to neprežeňte), zmestíte sa aj na jednu stranu. Niektoré informácie môžete napísať už v úvodnom motivačnom, resp. sprievodnom liste, ktorým máte zaujať prípadného zamestnávateľa, aby sa pustil do čítania Vášho životopisu. V sprievodnom liste by ste mali uviesť o akú pozíciu sa uchádzate, prečo ste si vybrali ako zamestnávateľa práve túto firmu. Zhrňte čo môžete ponúknuť a prečo by si mali vybrať práve Vás. To všetko by nemalo byť dlhšie ako dva odstavce.

Vaše Curriculum vitae je najvhodnejšie začať svojim menom vo funkcii titulku. Pod ním by mala byť kolonka Osobné údaje obsahujúca kontakt na Vás vo forme klasickej adresy, no odporúčame pridať aj mailovú adresu a predovšetkým číslo telefónu – domáceho aj mobilného, ak ho máte. Na uvedenom čísle Vás však skutočne musia zastihnúť, takže si mobil nedkladajte doma, alebo ho niekomu nepožičajte. Dobre je skontrolovať si kontaktné údaje, ktoré uvádzate, aby sa nestalo, že pre chybnú číslicu s Vám nebudú môcť dovolať a stratíte šancu na miesto, o ktoré sa uchádzate.

Pod Osobnými údajmi by malo byť Vzdelanie. Postupuje sa chronologicky smerom dozadu. Pre personalistu je dôležité Vaše najvyššie dosiahnuté vzdelanie, alebo Vaša odbornosť zo stednej školy či následnej nadstavby, kurzu či rekvalifikácie. Uvádzajte pritom aj dátumy (roky). Zamestnávateľa nezaujíma základná škola, ani to, aké ste mali známky na maturite. Tak isto im je jedno, že ste sa hlásili, ale nedostali na nejakú vysokú školu. Môže ich však zaujať, že ste nejakú vysokú školu študovali, aj keď nedokončili.

Pod údajmi o vzdelaní by mala byť Prax, teda prehľad Vašich predchádzajúcich zamestnaní. Opäť uvádzajte roky, no mesiace nemusíte. Je to výhodné aj kvôli tomu, že takto môžete vynechať údaj o tom, že ste napríklad boli niekoľko mesiacov v evidencii nezamestnaných. Sú zamestnávatelia, ktorí Vás môžu len kvôli tejto nepríjemnej etape Vášho života vyradiť spomedzi kandidátov. Pravda, pri osobnom pohovore musíte aj tak na priamu otázku odpovedať pravdivo – personalisti by zistili, že ste klamali. Prestávky vo svojej kariére teda môžete radšej krátko zdôvodniť.

V rubrike Prax teda uvádzajte (opäť chronologicky smerom dolu) meno zamestnávateľa a dosiahnutú pozíciu. Ak máte záujem o prácu v príbuznom odbore a na podobnej pozícii, ktorú ste zastával, uveďte aj detailne za čo ste zodpovedal a akú prácu ste vykonával, prípadne uveďte svoj osobný prínos firme. V prípade spolupráce na určitých projektoch uveďte ich meno (podrobnejší popis rozvediete v prílohe). Nezabudnite uviesť prípadné medzinárodné skúsenosti, najmä ak máte záujem o prácu v zahraničnej firme.

V rubrike Schopnosti zvážte reálne svoju jazykovú vybavenosť a počítačové vedomosti a netvrďte, že viete jazdiť autom, keď nemáte vodičský preukaz. Pri pohovore by sa mohlo vaše prikrášovanie odhaliť. Uvádzajte len tie schopnosti, ktoré môžu byť v súvislosti s pozíciou, na ktorú kandidujete, zaujímavé. Nezabudnite tiež napísať, kedy by ste mohol do práce nastúpiť. Vyzdvihnite Vaše relevantné aktivity a záujmy, ak podporujú Váš profesný cieľ, alebo ukazujú vašu zručnosť, rozhľad či inteligenciu.

Na záver ešte raz spomeňme, že netreba zanedbávať formálnu stránku životopisu. Píšte stručne a výstižne so širokými okrajmi a voľným miestom medzi odstavcami, aby sa uľahčilo čítanie. Veta z prvej stránky by nemala prechádzať na stránku druhú, nedoporučuje sa používať skratky a úzko odborné výrazy, o frázach ani nehovoriac. Predovšetkým si však skontrolujte, či v texte nemáte pravopisné chyby či preklepy. Dobré je tiež nezasielať ten istý životopis e-mailom viacerým firmám naraz. Je to netaktické a neúctivé. Navyše pre každú firmu sa môže čosi vynechať či doplniť. A ešte jedna dobrá rada: Nemusíte na seba prezradiť všetko. Prípadné chúlostivé informácie, týkajúce sa Vás osobne či odchodu z bývalého zamestnania, môžete (ale nemusíte) spomenúť počas pohovoru.

Želáme vám všetkým veľa šťastia pri hľadaní pracovného miesta a radi zverejníme aj vaše skúsenosti a rady pre iných uchádzačov o zamestnanie.

(tim)

Tu si môžete stiahnuť dva vzory ako písať životopis vo formáte .doc pre Word.
Na odkaz kliknite pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberte Uložiť cieľ ako... a stlačte ľavé tlačidlo na potvrdenie.
Prvý vzor.
Druhý vzor.

Tu si môžete stiahnuť vzor ako písať životopis pre EU vo formáte .doc pre Word.
Ako písať životopis pre EU.

Celá správa | Počet komentárov: 39 | Pridať komentár | Informačný e-mailVytlačiť článok

  Zaujímavosti (rôzne oblasti)kulatý roh


Liečenie rakoviny pomocou našej vlastnej emočnej technológie

  Zoznam rubríkkulatý roh
plus Diskusné fórum
mínus Fotogaléria
plus Hobby
plus Inzercia
mínus Kontakt
mínus Kultúra a umenie
mínus Mapa portálu
plus Monitor
mínus O nás
plus Peniaze
mínus Podujatia
plus Práca
plus Vzdelávanie
plus Zdravie
plus Život seniorov

  Naši sponzori a partnerikulatý roh
Bratislava hl. mesto Slovenska - logo

Mestská časť Bratislava Nové Mesto - logo

ESET - logo
Mojhosting

  Nadčasové dokumenty kulatý roh
Vytvorte si názor: Sociomorfné modelovanie v biológii - Príroda ako naše zrkadlo


  Podporujemekulatý rohTelevízne vysielanie z Bratislavy, aj naživo

http:// www.zastupitelstvo.sk prenosy naživo

http://www.utopia.sk Participatívne komunity

www.spravodlivereferendum.sk
Články a diskusie Priama demokracia

Chata v Jižních ČecháchRybařeníPenzion HotelUbytováníUbytování v České KanaděPenzion v KunžakuChata u rybníkaChata na SamotěUbytování skupinKunžakKomorníkPenzion StrmilovČeská Kanada
Dobrovolníctvo.sk - logo a odkaz na web stránku

www.odkomunity.sk


VIA IURIS - Centrum pre práva občana


Územné plány samosprávnych krajov aj obcí

DATABÁZY OBCÍ NA SLOVENSKU, podujatiawww.videorozpravky.sk
 FUN RADIO LIVEobrázok facebook_tilted


 podporíte Petíciu Za lepšie Slovensko?

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server Redakcia Senior.sk odporúča internetový prehliadač Mozilla Firefox

Tento web site bol vytvorený prostredníctvom phpRS - redakčného systému napísaného v PHP jazyku.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov, firiem apod. môžu byť ochrannými známkami
alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov.
Copyright © 2006 - 2014 regióny.sk, o.z.. Všetky práva vyhradené.
Layout phpRS & SENIOR.SK_2 by p © 2007. Aktualizované: layout 26. 06. 2007. :: poštové schránky Senior.sk :: admin :: Gmail ::