Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Zvierací ombudsman odovzdal cenu Animal Hero Slovakia policajtom

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Predstavujeme, Zdroj: www.zvieraciombudsman.sk, Vydané dňa: 04. 04. 2016

Cena zvieracieho ombudsmana: Animal Hero Slovakia

15. ročník adopčnej akcie Nájdite sa! ... so zvieratkom z útulku, ktorá sa prvý raz konala v Košiciach, priniesol aj cenu Animal Hero Slovakia. Ocenení sú policajti, ktorí môžu byť vďaka svojmu prístupu k práci príkladom pre všetkých kolegov. Mohli to nechať tak, ale neurobili to. Práve naopak. Príkladnou súčinnosťou s prokurátorom sa im podarilo niečo, čo je na Slovensku ešte stále skôr výnimkou, než pravidlom.

Cena zvieracieho ombudsmana: Animal Hero Slovakia

Nadporučík Ircha a nadporučík Brecko z OO PZ Pavlovce nad Uhom (okres Michalovce) riešili v minulom roku prípad dvoch mladíkov, ktorí popri inej trestnej činnosti ukradli z dvora vlčiaka, vyvliekli ho za domy, tam ho brutálne dobili a nechali bez pomoci ležať. Za pomoci prokurátora a ďalších kolegov sa však policajtom podarilo tento čin vyňať do samostatného konania (trestný čin týrania zvierat), objasniť a dotiahnuť ho až na súd.
Obaja páni si v sobotu v Košiciach na podujatí Nájdite sa! .. so zvieratkom z útulku prebrali historicky prvú cenu Animal Hero Slovakia. „Sú mimoriadnym pozitívnym príkladom a motiváciou pre všetkých, ktorí sa na Slovensku pravidelne stretávajú s týraním zvierat a riešia jeho následky,“ povedala Zuzana Stanová, právnička iniciatívy Zvierací ombudsman, ktorá cenu udelila. Hoci je u nás množstvo ľudí, ktorí robia pre záchranu zvierat veľa a venujú mu všetok svoj čas, osvietený prístup silových zložiek ako v tomto prípade nie je na Slovensku samozrejmosťou a je vzorom, ako sa to dá. Podľa štatistík bolo od roku 2010 na Slovensku nepodmienečne odsúdených za týranie zvierat iba šesť ľudí. Ide o špecifickú trestnú činnosť, kde nie je možná výpoveď samotnej obete. Preto chýba všeobecné vedomie o postupoch, vďaka ktorým by kompetentní mohli postupovať podobne efektívne, ako v prípade z Pavloviec a tak to vyzerá, že je u nás veľmi nízka vymožiteľnosť práva v oblasti týrania zvierat.


Zvierací ombudsman sa ocenenie chystá odovzdávať každý rok a aj takto dopomôcť k medializácii pozitívnych prípadov ochrany zvierat. Autorom ceny je dizajnér Adrian Sill.
Na košickom podujatí, ktoré sa doteraz 14-krát organizovalo v Bratislave, sa podarilo umiestniť do nových rodín 10 opustených psíkov, dve morčiatka a 10 psíkov si potenciálni adoptívni rodičia vyhliadli. Zúčastnilo sa spolu deväť združení a útulkov. Hlavným programom bol koncert a krst novej knihy Premena rapera Suverena, ktorý je známym ochrancom zvierat. Krstným otcom sa stal opustený trojnohý psík Idefix z OZ Pomoc psom zo Strážskeho.


podnety volajte na linku 0948 022 121www.zvieraciombudsman.sk