Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Slovenské národné pokračovanie – dnes oslava v Bratislave

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Aktuálne, Zdroj: FB, Vydané dňa: 28. 08. 2015

oslava 71. výročia SNP

Pri príležitosti 71. výročia Slovenského národného povstania pripravili občianske iniciatívy kultúrne podujatie na Námestí SNP v Bratislave, na ktorom si tieto myšlienky a hodnoty pripomenieme. Odkaz SNP stále je a naďalej bude aktuálny. Preto chceme pokračovať v jeho rozvíjaní, pripomínať si hodnoty mierového spolužitia, vzájomnosti a solidarity. Chceme, aby bola naša krajina spoločenstvom všetkých ľudí, ktorí v nej žijú. Aby bola otvoreným spoločenstvom, ktoré si ctí pestrosť, kultúrnu rôznorodosť a odmieta nenávisť a každú formu útlaku.
oslava 71. výročia SNP

PROGRAM:

Čaká vás dobrá hudba, tanec, výstava, jedlo či filmové premietanie. Súčasťou podujatia bude prechádzka po stopách bratislavského antifašistického odboja a spomienka na obete fašizmu za účasti osobností verejného a kultúrneho života. (http://povstaniepokracuje.sk).16:00‑17:00 - Otvorenie výstavy na námestí spolu s tvorivými workshopmi, s Cyklokuchyňou a Iniciatívou za mier na Blízkom východe
16:30‑18:00 - Cykloprechádzka po stopách antifašistického odboja v Bratislave s výkladom (príď na bicykli, trasu zvládnu aj deti)
18:00‑19:00 - hudbu vyberá Basha z The Ugly Selectors (SK)
19:00‑20:00 - hrá a spieva Thierry Ebam (stredná Afrika, SK)
20:00‑20:30 - vytvorenie mierového znaku a zapálenie sviečok obetiam fašizmu
20:30‑22:00 - filmové premietanie
16:00 – 22:00 - po celý čas jedlo a infostánky
Hudba - Na akcii vystúpi Thierry Ebam zo známej formácie Thierry and friends. Hudobník pochádzajúci zo strednej Afriky, ktorý má rád mier a reggae. DJ-ka Basha z tria The Ugly Selectors bude následne pripravená roztočiť gramce a určite vás preto nenechá len tak postávať.
Cyklokuchyňa a ochutnávka jedál z rôznych častí sveta - Budete môcť ochutnať rozmanité jedlá z Palestíny, Indie či Afriky. So svojou špecialitou vás na akcii pohostia aj ľudia z Cyklokuchyne.
Výstava - Prítomná bude výstava fotografii z utečeneckých táborov ako aj odlahčujúca výstava fotomontáží parodujúcich neonacistov z dielne satirickej stránky Naše Slovensko
Cykloprechádzka - V podvečer sa uskutoční už tradičná cyklojazda mestom, ktorá bude tento krát vo voľnejšom tempe aby stíhali aj peší účastníci. Vydáme sa spoločne na komentovanú prechádzku po stopách antifašistického odboja.
Premietanie filmu - Po zotmení si pripomenieme odkaz Slovenského národného povstania dokumentárnym filmom Slovenské národné povstanie - 1944 (Slovensko, 2009, 90 min) z dielne režiséra Dušana Hudeca a so sprievodným slovom herca Dušana Jamricha.
Uctenie si obetí fašizmu - Prineste si sviečky a kvety. Spolu s osobnosťami verejného života a kultúry si na podujatí uctíme obete fašizmu, ako aj všetkých, ktorí padli v boji proti tomuto neľudskému režimu.
Vytvorenie ľudského znaku mieru - Workshop výroby tašiek - Výučba hry na darbuke - Výučba tanca Dabke - Infostánky komunít a organizácii -iné ...

V ramci podujatia sa organizuje aj zbierka detských plienok a hygienickych potrieb pre rodiny, ktoré na Slovensku dostali doplnkovú ochranu. Takže, ak môžte, doneste plienky a hľadajte stolík s logom Katolíckej charity.

oslava 71. výročia SNP

V sobotu sa pokúsime vytvoriť aj takýto pekný znak mieru smile – emotikon. Chceme, aby sme v tejto krajine mali všetci dôstojný domov bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzame, s kým žijeme, koho milujeme, bez ohľadu na farbu pleti, vierovyznanie, kultúrne zázemie, pohlavie, rod či sexuálnu orientáciu, aby sa naplnili slová z našej ústavy, ktorá hovorí, že Slovenská republika sa neviaže na nijakú ideológiu a náboženstvo. Aby naša krajina prekvitala všetkými farbami. Chceme sa stať národom, ktorý bude pozitívne prijímanie rôznorodosti, odlišnosti a inakosti považovať za svoju základnú kultúrnu hodnotu. A ktorý odmietne fašizmus vo všetkých jeho podobách. Veríme, že sa to dá. Preto pokračujeme... Pridajte sa aj vy svojím podpisom k nášmu manifestu.