Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Priestor pre vaše nápady a kreativitu – FabLab = 3D tlač

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Predstavujeme, Zdroj: FabLab, FB, Vydané dňa: 17. 02. 2015

Workshopy v bratislavskom Fablabe na Ilkovičovej 2 Máte záujem oboznámiť sa so základmi 3D modelovania? V bratislavskom Fablabe na Ilkovičovej 2 rozbiehajú workshopy, ktoré vám v tom pomôžu. Sú zamerané na ľudí, ktorí nemajú žiadne alebo iba minimálne skúsenosti s 3D modelovacím nástrojom Blender. Zoznámite sa so základnými operáciami potrebnými na vymodelovanie objektu, následne si vytvoríte modely, ktoré si budete môcť vytlačiť a vziať domov. Workshopy sa budú konať raz týždenne vo štvrtok od 15:30 do 17:30 h.Treba sa dopredu prihlásiť (max 5 ľudí). Ideálne by bolo, ak by ste si notebooky s nainštalovaným Blendrom zabezpečili sami (niekoľko notebookov po dohode možno poskytnúť).Tvorivá dielňa FabLab je otvorená platforma pre dizajnérov, vývojárov, umelcov, študentov a širokú verejnosť. Ponúka priestor pre zoznámenie sa s prácou a technológiami digitálnej výroby.

Zámery projektu FabLab

Workshopy v bratislavskom Fablabe na Ilkovičovej 2
- Podporovať lokálny rozvoj - Umožniť sériovo limitovanú lokálnu produkciu vytvorenú umelcami alebo lokálnymi tvorcami
- Prístup pre podnikateľov - Umožniť podnikateľom a tvorcom dostať sa k nástrojom a technike rýchleho a ekonomického prototypovania, využitím inovácií a podnikateľskej spätnej väzby
- Podporiť inovácie - Podporovať inovácie, invencie predmetov, priestorov a foriem zajtrajška
- Otvorenosť verejnosti - Sprístupnenie nových technológií výroby a prototypovania pre verejnosť, poskytnutie moderných a flexibilných nástrojov

Sieť FabLabov vo svete

Po otvorení FABLABu v Bostone vznikli aj iné malé výrobné centrá. Nájdeme ich v USA, Európe, ale už aj v Afrike, na Kostarike alebo v Afganistane. Vyrábajú sa v nich napríklad obojky s vysielačkou pre stáda nórskych sobov, vodné pumpy, tlakové turbíny, poľnohospodárske nástroje, parabolické antény a mnohé ďalšie.
Zaužívaný model FABLAB pozostáva z priestoru, ktorý je otvorený pre širokú verejnosť. Ponúka možnosť tvorby a výroby rôznych predmetov a materiálov na profesionálnych zariadeniach. Do budúcna sa ráta s rozšírením o ďalšie technológie, ktoré postupne dotvoria portfólio.
Podporuje kreativitu, invenčnosť, nové technologické a inovatívne postupy. Otvára možnosť realizovať a uskutočňovať Vaše sny.

Workshopy v bratislavskom Fablabe na Ilkovičovej 2

Vyrezávací ploter - Ploterom sa dajú vyrezať logá a písmo rôznych tvarov a veľkostí z nalepovacích či nažehlovacích fólií. Na obsluhu zariadenia je vo FabLabe pripravený počítač s nainštalovaným softvérom na editovanie a následnú tlač vašich projektov. K dispozícii je aj nažehľovacia doska.
Laserový vyrezávač - Laser umožňuje prácu s drevom, akrylom, niektorými plastami a gumou, sklom a čiastočne kovmi. Do materiálov dokáže nielen rezať, ale aj gravírovať. Gravírovanie laserom sa využíva na označovanie produktov logom, prípadne výrobným číslom.
3D tlačiareň - replikátor - Postupným nanášaním vrstiev taveného plastu vytvára 3D tlačiareň trojrozmerný model. Materiálom na tlač sú ABS a PLA filamenty rôznych farieb.

Workshopy v bratislavskom Fablabe na Ilkovičovej 2

Kontakt: FabLab - Fakulta informatiky a informačných technológií - STU BRATISLAVA - ILKOVIČOVA 2, 842 16 BRATISLAVA; tel. +421 918 625 614, info@fablab.sk, www.fablab.sk