Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Nová prehliadková trasa ukáže tradície i chute na Liptove

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Náš tip, Zdroj: REGION LIPTOV - visitliptov.sk, Vydané dňa: 17. 02. 2015

Liptovský Mikuláš

Liptovský Mikuláš - nie je to len bryndza a legendárny Jánošík, ale aj bohatá história s množstvom tradícií.
Liptáci sa ich pokúsia oživiť aj v piatok 20. februára 2015, keď spustia bezplatné prehliadky mesta s ochutnávkou miestnych špecialít.
Liptovský Mikuláš

Okúsiť chuť a vôňu bryndze, pareníc a oštiepkov, oživiť umenie miestnych garbiarov a kožušníkov, navštíviť chýrne liehovary a predstaviť najznámejšie osobnosti Liptovského Mikuláša. S týmto cieľom v meste spúšťajú novú prehliadkovú trasu s názvom Mikulášske tradície. „Pre túto tému sme sa rozhodli z dôvodu silných tradícií mliekarenstva, liehovarníctva a garbiarstva, ktoré boli v L. Mikuláši založené a pretrvávajú dodnes nielen v meste, ale aj na Liptove. Chceli sme znova predstaviť niečo, čo je mestu vlastné a neodmysliteľne sa s ním spája,“ vysvetľuje riaditeľka miestneho Informačného centra Jana Piatková.

Liptovský Mikuláš

Návštevníci mesta sa zoznámia nielen s tým, ako tradície vznikali, ale aj s výnimočnými a kvalitnými tradičnými gastronomickými výrobkami. Môžu ich ochutnať priamo v regióne, prípadne si na základe odporúčaní priniesť domov pravú nefalšovanú liptovskú bryndzu, oštiepky či typické nápoje, ktoré sa dodnes v meste vyrábajú. Pri otvorení prehliadkovej trasy bude 20.2. o 15:00 hodine pre návštevníkov priamo v Informačnom centre pripravená ochutnávka tiež BIO-gastronomických výrobkov a tradičných likérov.

Liptovský Mikuláš
Už teraz je jasné, že nepôjde o obyčajnú prehliadku mesta, no núdza nebude ani o množstvo pikantérií. Málokto totiž vie, že napríklad bryndzu z Mikuláša vyvážali v prvej polovici 20. storočia do Maďarska, Poľska, Rakúska, Nemecka, Francúzska i Ameriky.

Liptovský Mikuláš Pre slávnych mikulášskych garbiarov Žuffovcov bol zasa technický pokrok začiatkom 20. storočia samozrejmosťou nielen v ich podniku, ale aj v ich domácnostiach. „Boli medzi prvými, ktorí mali doma rádio, a taktiež sa vášnivo venovali motorizmu. V tom čase zdesenie z počutých hlasov hraničilo najmä u starých ľudí a detí s čarovaním. Pavol Žuffa vynašiel kruhové logaritmické pravítko a projektoval elektráreň v Demänovskej doline,“ prezrádza čriepky z výkladu turistická sprievodkyňa Darina Hofereková. Prehliadková trasa poukáže i na ich konkrétne prepojenie do súčasnosti. „Naším cieľom je návštevníkom ukázať, že tradície sú na Liptove dodnes živé. Zároveň chceme prezentovať konkrétnu ponuku tradičných výrobkov a tým podporiť domácich podnikateľov,“ dopĺňa Darina Bartková, riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV.

V Liptovskom Mikuláši štartujú už siedmu prehliadkovú trasu a spustia ju skutočne symbolicky - pri príležitosti Svetového dňa sprievodcov.

Motto: Liptov je jednoducho región, ktorý sa oplatí spoznávať všetkými zmyslami.

Liptovský Mikuláš

REGION LIPTOV, oblastná organizácia cestovného ruchu
Združuje subjekty verejného a súkromného sektora s cieľom jednotnej propagácie regiónu Liptov ako jedinečného „zeleného“ regiónu pre aktívne trávenie voľného času plného zážitkov.
Členovia: GINO PARADISE Bešeňová, Aquapark Tatralandia, KÚPELE LÚČKY, a.s., Jasná Nízke Tatry, Ski & bike park Malinô Brdo Ružomberok, mestá Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Liptovský Hrádok a obce Bešeňová, Lúčky, Demänovská Dolina, Liptovský Ján, Pribylina a Liptovský Trnovec.

Kontakt: Bc. Miroslava Pallová,Tel.: +421 917 596 204, +421 44 55 65 401, e-mail: pallova@klasterliptov.sk, http://visitliptov.sk