Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Parodontitída a diabetes – aká je pravda?

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Zdravie, Zdroj: senior.sk/Colgate-Palmolive, Vydané dňa: 17. 12. 2014

Parodontitída, gingivitída a diabetes a ich prevencia ponuka od Meridol

Iba necelá tretina Slovákov má zdravé ďasná. Parodontitídu spôsobuje viac faktorov – nesprávna ústna hygiena, fajčenie, stres, nedostatok pohybu, obezita a – cukrovka. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií evidovali diabetologické ambulancie na Slovensku v uplynulom roku 340 445 diabetikov. Na Slovensku sa lieči na diabetes mellitus 7% žien a 6% mužov. Do evidencie v priebehu roka pribudlo 22,5-tisíca nových prípadov. Odborníci odhadujú, že o svojom ochorení nevie približne 25% diabetikov. Nanešťastie, úroveň vedomostí o vzťahu medzi cukrovkou a parodontitídou je dosť nízka a osveta je stále namieste.

Každý deň sa v ústach množia milióny baktérií a vytvárajú zubný povlak. Uvoľňujú toxíny, ktoré dráždia ďasná a môžu vyvolať ich ochorenie. Pokiaľ nedochádza k pravidelnému odstraňovaniu zubného povlaku, ďasná začnú krvácať, vzniká parodontitída, ktorá končí poškodením mäkkých tkanív, kosti až stratou zubov.

Parodontitída, gingivitída a diabetes a ich prevencia ponuka od Meridol
- Diagnóza diabetes mellitus má zásadný vplyv na ústne zdravie. Cukrovkári navštevujú zubných lekárov oveľa častejšie ako iných špecialistov. Diabetes totiž predstavuje významný rizikový faktor parodontitídy. Ochorenie týchto pacientov postihuje 3 až 4-krát častejšie než zvyšok populácie. Typ 1 značí vyššiu frekvenciu a závažnosť u detí a adolescentov ako u ich zdravých rovesníkov. Typ 2 je zase signifikantný rizikový faktor pre progresiu resorpcie alveolárnej kosti. Pozor, incidencia parodontitídy je vyššia u pacientov so zlou glykemickou kontrolou. Na ich tkanivách možno pozorovať patologické zmeny – makrovaskulárne aj mikrovaskulárne.
- Je dokázané, že neliečená parodontitída sa podieľa na zvýšenej glykémii. Od správnej liečby sa odvíja i redukcia zápalu parodontu, čo má pozitívny vplyv na zníženie cukru v krvi. Závažné je zistenie, že v prípade nedostatočnej primárnej a sekundárnej prevencie hrozí diabetikom vznik pokročilej parodontitídy. Preto je potrebné, aby včasná diagnostika a prevencia, rovnako ako aj skríning, boli bežnou rutinou.
- Obzvlášť u detí s diabetom sú nevyhnutné podrobné vyšetrenia parodontu. Štatistiky ukazujú, že najvyšší počet detí s diabetes mellitus 1. typu žije v Európe. Na Slovensku tvoria 15% spomedzi všetkých diabetikov. Typ 2 postihuje spravidla staršiu časť populácie, pričom existuje celosvetový trend neustáleho zvyšovania pacientov s touto diagnózou. Súvisí to najmä so starnutím populácie. Je zaujímavé, že oveľa častejšie sú postihnutí jedinci z oblastí s nízkou a strednou životnou úrovňou.
- Svetová zdravotnícka organizácia predpokladá nárast z 382 miliónov pacientov v roku 2013 na 592 miliónov v roku 2035. V Európe by ich počet mal vzrásť z 56 miliónov na 70 miliónov. Tieto čísla sa odrazia i na zvýšených nákladoch na zdravotnú starostlivosť. Zatiaľ čo v minulom roku náklady predstavovali 109 miliárd €, predpoklad hovorí o 117 miliardách € v roku 2035.

Parodontitída, gingivitída a diabetes a ich prevencia ponuka od Meridol

- Prevencia parodontitídy spočíva v pravidelnom a efektívnom odstraňovaní zubného povlaku. Dobrá správa je, že na trhu existujú špecializované prípravky.
- Zubná kefka, zubná pasta a ústna voda z rady Meridol účinne bojujú proti baktériám tvoriacim zubný povlak. Napriek preukázanému rýchlemu účinku sú veľmi jemné – ako balzam pre vaše ďasná. Orálne prejavy diabetes mellitus
- Zápal parodontu – gingivitída, parodontitída
- Zvýšený výskyt zubného kazu
- Predčasná strata zubov
- Orálna kandidóza
- Orálny lichen planus
- Xerostómia
- Stomatodýnia
- Poruchy chuti
- Vysoké riziko komplikácií pri hojení

Prevencia a liečba gingivitídy
- Zápal ďasien (gingivitída) môže vyvolať viac faktorov: zubný povlak, vírusy, hormonálne zmeny. Najčastejšie ide však o baktérie v zubnom povlaku.
- Najúčinnejšia forma prevencie zápalu ďasien spočíva v každodennom odstraňovaní zubného povlaku. Gingivitída sa dá vyliečiť tak v počiatočnej ako aj v chronickej fáze. Primárna terapeutická stratégia sa spolieha na eliminovanie zubného povlaku. Profesionálne ho dokáže odstrániť dentálna hygienička. Potom je na každom z nás, aby sme s jeho ukladaním na zuboch „bojovali“ pomocou precízneho mechanického čistenia doma – čistením zubov viackrát za deň, správnou technikou čistenia, používaním zubnej nite a medzizubnej kefky.
- Ibaže mechanická očista často nestačí. Odporúča sa použitie prípravkov na báze chemickej reakcie voči bakteriálnej aktivite, ktorá predchádza vytvoreniu zubného povlaku.

Chemická kontrola zubného povlaku znamená, že špecializované zložky odstránia „zlé“ a ponechajú „dobré“ baktérie v ústach. Zároveň by malo ísť o pretrvávajúci efekt.

Meridol zubná pasta obsahuje kombináciu aktívnych zložiek – aminfluoridu a fluoridu cínatého. Inaktivuje bakteriálny povlak, ktorý nebol odstránený čistením a má pretrvávajúci účinok zabraňujúci ukladaniu nového povlaku. Jej použitie chráni ďasná.
- optimálny doplnok k ústnej vode
- unikátna kombinácia aktívnych ingrediencií (aminfluorid a fluorid cínatý)
- inaktivuje zvyškový bakteriálny povlak, ktorý nebol odstránený čistením a má pretrvávajúci účinok zabraňujúci ukladaniu nového povlaku

Meridol ústna voda je určená na každodenné použitie. Kombinácia aminfluoridu a fluoridu cínatého účinne pôsobí proti baktériám spôsobujúcim parodontitídu. Má protizápalové účinky. meridol – balzam pre vaše ďasná
- inaktivuje zubný povlak and ochraňuje pred ukladaním nového povlaku
- v unikátna kombinácia aktívnych ingrediencií (aminfluorid a fluorid cínatý)
- navodzuje prirodzenú regeneráciu podráždených ďasien a zároveň ochraňuje pred zubným kazom
- bez alkoholu
- klinicky testované

Meridol zubná kefka
- špeciálne vyvinutá pre jemné a zároveň efektívne odstránenie zubného povlaku najmä na krčkoch zubov
- veľmi vysoká efektivita čistenia podložená klinickými štúdiami
- spolu s meridol zubnou pastou a ústnou vodou tvoria účinný komplex pre liečbu podráždených ďasien

Meridol systém na ochranu ďasien

Krvácajú vám ďasná pri čistení zubov? Mali by ste tomuto faktu venovať pozornosť, lebo ide o prvý príznak parodontitídy. Problémy spôsobuje zubný povlak, no možnosti sa ho účinne zbaviť sú obmedzené. Každodenné odstraňovanie zubného povlaku je pritom najúčinnejšia prevencia parodontitídy. Meridol systém na ochranu ďasien sa skladá z ústnej vody, zubnej pasty a zubnej kefky. Spolu tvoria komplex na ochranu podráždených ďasien. Tento systém inaktivuje zubný povlak a zabráni ukladaniu nového, čím pomáha obnoviť zdravú ústnu flóru.
- Efektivita odstránenia zubného povlaku sa zvyšuje použitím všetkých troch komponentov – zubnej pasty, ústnej vody a zubnej kefky. Jedinečná kombinácia aktívnych zložiek zároveň chráni pred zubným kazom, pričom klinické štúdie potvrdili, že použitie zubnej pasty a následne ústnej vody efektívnejšie chráni pred vznikom parodontitídy. Cieľová skupiny: ľudia s podráždenými ďasnami.


Mgr. Tatiana Kubišová, tlačové oddelenie Colgate-Palmolive

Parodontitída, gingivitída a diabetes a ich prevencia ponuka od Meridol