Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Výzva a protest aktivistov na záchranu jedinečných pamiatok na Hrade

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Aktuálne, Zdroj: FB, senior.sk, Vydané dňa: 02. 12. 2014

poburujúca výstavba garáží v areáli Bratislavského hradu

Všetkých aktívnych občanov vážiacich si dejiny a kultúru pozývajú na protestný míting dnes o 17:00 hod. pred Národnou radou SR na Zámockej ulici pri hradnom múre (streda 3.12.) koordinátori otvorenej výzvy predsedovi NR SR z 24.11. 2014 vo veci záchrany archeologických pamiatok na Bratislavskom hrade. Výzvu v priebehu 10 dní už podporilo viac ako 6300 ľudí. Môžete sa pridať...?


Cieľom protestu je vyjadriť nesúhlas s plánovaným zasypaním časti pamiatok či ich premiestňovaním. Zhromaždenie sa naopak bude zasadzovať za ich rekonštrukciu a sprístupnenie širokej odbornej aj laickej verejnosti. Zámer stavať poslanecké garáže pod bratislavským hradom kritizovalo aj mnoho opozičných poslancov. Zákazku v hodnote 21,8 milióna eur dostal Váhostav a momentálne hrozí, že daňovníci si priplatia ďalších 1,8 milióna! Široký na Hrade opäť uspel a bez súťaže... Bývalý šéf parlamentu Pavol Paška dohodol s Váhostavom zmluvu aj na 1,8 mil. eur. (napr. takmer 225 tisíc má ísť na sanáciu archeologických nálezov a takmer 1,3 milióna na zmenu triedy ťažiteľnosti!, čo môže vyvolávať pochybnosti...) Odborníci sú k projektu kritickí. Ochrana rímskych nálezov na hrade totiž bude znamenať, že Váhostav sprístupní iba časť z nich. Zvyšok prevezie inde alebo nanovo zasype. „Je absurdné, že dôvodom sú parkovacie miesta pre papalášov,“ reagoval Peter Kunder z Aliancie Fair-play.

Otvorená výzva za záchranu archeologických pamiatok

Viac ako 6300 občanov, medzi ktorými sú historici, archeológovia, aktivisti či študenti, sa podpísalo pod otvorenú výzvu za záchranu archeologických pamiatok na Bratislavskom hrade, adresovanú predsedovi NR SR Petrovi Pellegrinimu.
Vo výzve občania žiadajú Pellegriniho, aby podnikol potrebné kroky na záchranu archeologických pamiatok z čias Rímskej ríše, ktoré sú ohrozené výstavbou garáží. "Ide o najstaršie murované stavby v strednej Európe, staršie ako slávne neďaleké rakúske Carnuntum, stavané antickou technikou a vysoko oceňovaných domácimi aj zahraničnými odborníkmi," informujú koordinátori výzvy.
Spoločne žiadajú, aby bola vytvorená zvláštna komisia, v ktorej by mali byť zastúpení občianski aktivisti, odborníci z vysokých škôl, Slovenskej akadémie vied (SAV), Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave, Krajského pamiatkového ústavu. Rovnako aj študenti histórie, archeológie a príbuzných odborov. Táto komisia by podľa nich mala preskúmať, či stavebné riešenie garáží je v súlade s kultúrno-historickými záujmami slovenskej odbornej a laickej verejnosti. Zároveň požadujú zastavenie stavebných prác, dokým nebude komisiou schválený prepracovaný stavebný projekt.

poburujúca výstavba garáží v areáli Bratislavského hradu Ako sa píše v článku Topky.sk ... Výstavbu garáží v areáli Bratislavského hradu by mala preskúmať Generálna prokuratúra SR. Myslí si to nezaradený poslanec NR SR Alojz Hlina, ktorý vidí vo výstavbe predraženie a tunelovanie verejných financií. "Súkromný investor postavil 500 metrov odtiaľto garáže, kde mal vysokú spodnú vodu, a to s nákladmi v prepočte 20.000 eur na jedno parkovacie miesto. V areáli hradu to bude 65.000 až 70.000 eur na jedno parkovacie miesto. Nie je tam spodná voda, nad garážami nebude budova, ale baroková záhrada," upozornil poslanec. Nepáči sa mu tiež, že z projektu za 26 miliónov eur stoja garáže 16 miliónov a zvyšok má byť podľa jeho slov na záhradu. "Neviem, či existuje niekde vo svete záhrada za 10 miliónov eur. Na Slovensku sú ľudia, ktorí nemajú čo jesť a tu sa stavia baroková záhrada za takéto peniaze," povedal Hlina s tým, že niekde je chyba.
Od Generálnej prokuratúry preto bude žiadať prešetrenie, či pri výstavbe garáží nedochádza k porušovaniu zákonov. Vidí totiž možný trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní a trestný čin poškodzovania archeologického dedičstva"
Podľa stanoviska Kancelárie NR SR, ktorá hrad spravuje, prebiehajú práce pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Bratislave, čo vraj zaručuje ich ochranu. Kvôli archeologickému nálezu "rímske murivo" cca 15 metrov sa v časti pre budúci vjazd do podzemných garáží pozastavili stavebné práce a rieši sa uchovanie nálezu.

Zoznam koordinátorov výzvy:
- Prof. PhDr. Tatiana Štefanovičová, CSc., archeologička
- Prof. PhDr. Martin Homza, PhD., historik, FF UK Bratislava
- Doc. Pavol Matula, PhD., historik, PdF UK Bratislava
- Ing. Matej Vagač, nezávislý aktivista Bratislava otvorene
- Tomáš Tkáčik, študent, UK Bratislava
- Maroš Gápa, študent, UK Bratislava


poburujúca výstavba garáží v areáli Bratislavského hradu

Garáže, ktoré postavia pod nádvorím Bratislavského hradu, majú podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho opodstatnenie a budú slúžiť verejnosti a nie poslancom. „Zdôrazňujem, že nejde o garáže pre poslancov. Pôjde o garáže pre verejnosť. Hradný areál, ktorý po rekonštrukcii má čo ukázať, má slúžiť v prvom rade turistom a návštevníkom. Ak chceme, aby sa areál využíval naplno, je potrebné, aby návštevníci mali kde zaparkovať,“ povedal novinárom Pellegrini.