Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/web/senior.sk/www/rservice.php on line 129
Senior

Bratislavský deň diabetikov pozýva na verejné merania

Autor: Skokňová <redakcia(at)senior.sk>, Téma: Kampane, Zdroj: Asociácia diabetikov Slovenska, Vydané dňa: 17. 10. 2012

Bratislavský deň diabetikov Pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa diabetu pozývajú na Bratislavský deň diabetikov, ktorý sa koná v sobotu 20. októbra 2012 od 14:00 h na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave: Asociácia diabetikov Slovenska - Magistrát hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy - Mestská časť Bratislava – Staré Mesto. V súčasnosti žije na svete vyše 220 miliónov ľudí s chorobou diabetes mellitus (cukrovka) a ak sa nevykoná nijaké opatrenie počet diabetikov na svete sa pravdepodobne do roku 2030 zdvojnásobí (WHO).

Svetový deň diabetu je kampaň, ktorá sa organizuje s cieľom zjednotiť na medzinárodnej úrovni pacientov s cukrovkou a zároveň zvyšovať povedomie aj zatiaľ zdravej populácie o tomto ochorení. Odborníci predpokladajú, že počet pacientov s cukrovkou sa bude zvyšovať najmä v súvislosti s nezdravým spôsobom života na jednej strane a starnutím populácie na druhej strane. Svetový deň diabetu sa pripomína v približne 150 krajinách sveta prostredníctvom približne 190 členských združení IDF. V nej má zastúpenie aj Slovensko.

Pozvánka pre diabetikov i nediabetikov:

Bratislavský deň diabetikov Otvorenie
Príhovor zástupcov mesta Bratislavy
Príhovor diabetológa
Príhovor zástupcu Asociácie diabetikov Slovenska
Symbolické vyjadrenie solidarity

Bratislavský deň diabetikov Verejné meranie glykémie a vyšetrenia očí zabezpečí spoločnosť NOVARTIS.

Cukrovka je závažný problém zdravotníctva

Na vzdelanie a prevenciu je v rokoch 2009-2013 tematicky zameraný Svetový deň diabetu, pripadajúci na 14. november. Medzinárodná federácia diabetu (The International Diabetes Federation, IDF) vyhlásila Svetový deň diabetu s podporou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v roku 1991 s cieľom reagovať na narastajúci výskyt diabetu vo svete. V roku 2007 sa tento deň slávil prvýkrát ako svetový, kedy ho oficiálne vyhlásila aj OSN. Valné zhromaždenie na znak uznania závažnosti tohto ochorenia schválilo 20. decembra 2006 rezolúciu č. 61/225, čím Svetový deň diabetu stanovili ako svetový v rámci dní OSN. Tým OSN dala 14. novembru nový status, aby sa diabetes mellitus skutočne považoval za závažný problém verejného zdravotníctva - pre jeho chronický charakter aj vysoké spoločenské náklady, ktoré si liečba diabetikov vyžaduje.

Na Slovensku v súčasnosti diabetes diagnostikovali vyše 300000 pacientom, odborníci predpokladajú, že do roku 2025 ich počet prevýši 540.000 osôb. Okolo 90 percent ľudí má cukrovku druhého typu.
So vznikom cukrovky sa spájajú rizikové faktory, medzi ktoré patria napríklad sedavý spôsob života, nezdravá strava, obezita, ale aj predispozícia. Pacient s cukrovkou je vystavený tiež riziku, že ochorenie sa môže prejaviť aj na stave iných orgánov: napríklad zraku (vedie až k slepote), obličiek, srdcovo-cievneho systému, nehojení rán a podobne. Diabetes mellitus je chronické metabolické ochorenie spôsobené nedostatkom inzulínu alebo jeho malou účinnosťou. V organizme pri nej dochádza k zlému využitiu glukózy (cukru).
Diabetes mellitus sa delí na dva hlavné typy.
Prvý typ je tzv. závislý na inzulíne, ktorý vzniká častejšie v mladom veku človeka, môže sa končiť ťažkými akútnymi komplikáciami a stavmi. Druhý typ, tzv. nezávislý na inzulíne, vzniká skôr medzi vekovo staršími, často obéznymi pacientmi, ktorí majú na vznik choroby dedičné predpoklady.

Bratislavský deň diabetikov

Svetový deň diabetu sa pripomína 14. novembra, na výročie narodenia Kanaďana Fredericka Granta Bantinga (1891-1941), ktorý spolu s Charlesom Herbertom Bestom (1899-1978) v októbri 1921 z pankreasu izolovali klinicky použiteľný inzulín. V roku 1922 Banting a Best vyskúšali účinnosť inzulínu na sebe; neskôr ho podali 14-ročnému chlapcovi, ktorému tým zachránili život. V roku 1923 získali Frederick Grant Banting spolu so škótskym fyziológom Johnom Jamesom Ricardom MacLeodom Nobelovu cenu za objav inzulínu.